Pregled bibliografske jedinice broj: 1082029
Očuvanje krajobraznih vrijednosti prilikom planiranja turizma na području Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje
Očuvanje krajobraznih vrijednosti prilikom planiranja turizma na području Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje // Zbornik sažetaka 9. simpozija s međunarodnim sudjelovanjem KOPAČKI RIT / jučer, danas, sutra / 2020. / Ozimec, Siniša. et al. (ur.).
Kopačevo: Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2020. str. 102-105 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1082029 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Očuvanje krajobraznih vrijednosti prilikom
planiranja turizma na području Parka prirode
Žumberak - Samoborsko gorje
(Preservation of landscape values during the
planning of tourism in the area of Nature Park
Žumberak - Samoborsko gorje)
Autori
Knežević, Ana ; Butula, Sonja ; Tomić Reljić, Dora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 9. simpozija s međunarodnim sudjelovanjem KOPAČKI RIT / jučer, danas, sutra / 2020.
/ Ozimec, Siniša. et al. - Kopačevo : Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2020, 102-105
Skup
9. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Kopački rit - jučer, danas, sutra
Mjesto i datum
Kopačevo, Hrvatska, 26.09.2019. - 27.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
turizam u zaštićenim područjima, krajobrazna analiza, ranjivost krajobraza, posjetitelji, Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje
(tourism in protected areas, landscape analysis, landscape vulnerability, visitors, Nature Park Žumberak-Samoborsko gorje)
Sažetak
Ovaj rad bavi se istraživanjem mogućnosti razvoja turizma na području Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje s ciljem unapređenja kvalitete života lokalnog stanovništva te veće mogućnosti zaposlenja, ne ugrožavajući pritom temeljne vrijednosti krajobraza tog područja. Deskriptivnom analizom došlo se do postojećeg stanja krajobraza te postojeće turističke ponude i infrastrukture. U nastavku rada utvrđene su i vrijednosti krajobraza sagledavajući prostor Parka u cjelini. Na temelju rezultata dobivenih prethodnim analizama i dobrim primjerima tipova turističkih djelatnosti u zaštićenim područjima, te istraženih stavova posjetitelja i zaposlenika Parka, predložen je odgovarajući tip turističke djelatnosti za istraživano područje. Odabrane su upravo te dvije skupine ispitanika jer bez njih razvoj turizma nije moguć. Posjetitelji su krajnji korisnici tog prostora, a zaposlenici Javne ustanove sudjeluju u izradi, ali i provedbi Plana upravljanja. Većina ispitanih posjetitelja odabrala je sportsko-rekreacijski turizam kao odgovarajuću aktivnost na koju bi se Park prirode ŽumberakSamoborsko gorje trebao usmjeriti. Na temelju tog rezultata analizirane su lokacije za sportsko-rekreacijsku namjenu u prostorno planskoj dokumentaciji te je kroz model ranjivosti kvaliteta krajobraza ispitana uspješnost njihovog smještaja u prostoru. Za zone Kravljak i Plešivica, gdje je analizom utvrđeno da je ranjivost kvaliteta krajobraza visoka, predložene su neke od mjera zaštite s ciljem omogućavanja razvoja područja istovremeno čuvajući vrijednosti prostora. Za zone: Eko-selo Žumberak, Okić i jahački centar Japetić, pokazalo se da je ranjivost kvaliteta krajobraza iznimno visoka te da su ta područja veoma osjetljiva na budući razvoj turizma. Stoga se predlaže da se za te aktivnosti pronađu nove lokacije kako bi se opterećenje na postojeće zone smanjilo i time sačuvale kvalitete. Kako bi se pronašlo rješenje za te aktivnosti, ali i za sveobuhvatan razvoj turizma na području Parka, potrebno je u daljnjim istraživanjima izraditi cjeloviti plan razvoja turizma. Pri tome je nužno u planerski proces uključiti sve dionike u prostoru te ispitati prepoznati potencijal za razvoj sportsko-rekreacijskog turizma. Koristeći analizu pogodnosti potrebno je odrediti odgovarajući smještaj u prostoru za taj tip turizma, kako bi se područje Parka ravnomjerno razvijalo uz očuvanje temeljnih vrijednosti tog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb,
OIKON d.o.o.