Pregled bibliografske jedinice broj: 1081084
Je li politika rat, sport ili oboje: o konceptualnim metaforama POLITIKA JE RAT i POLITIKA JE SPORT u suvremenom hrvatskom političkom diskursu
Je li politika rat, sport ili oboje: o konceptualnim metaforama POLITIKA JE RAT i POLITIKA JE SPORT u suvremenom hrvatskom političkom diskursu // Jezično i izvanjezično u međudjelovanju. Knjiga sažetaka / Nigoević, Magdalena ; Matešić, Mihaela (ur.).
Split: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2020. str. 53-53 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1081084 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Je li politika rat, sport ili oboje: o
konceptualnim metaforama POLITIKA JE RAT i
POLITIKA JE SPORT u suvremenom hrvatskom
političkom diskursu
(Is politics war, sport or both: conceptual
metaphors POLITICS IS WAR and POLITICS IS SPORT
in contemporary Croatian political discourse)
Autori
Kostanjevac Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezično i izvanjezično u međudjelovanju. Knjiga sažetaka
/ Nigoević, Magdalena ; Matešić, Mihaela - Split : Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2020, 53-53
ISBN
978-953-352-048-3
Skup
XXXIV. međunarodni znanstveni skup HDPL-a: Jezično i izvanjezično u međudjelovanju
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.09.2020. - 26.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
konceptualna metafora, politički diskurs, ciljna domena POLITIKA
(conceptual metaphor, political discourse, POLITICS as target domain)
Sažetak
Metafore nisu samo dio jezika, već su važan dio našeg konceptualnog sustava, a našu stvarnost često razumijemo pomoću metafora, što su primijetili već Lakoff i Johnson (1980). Upravo iz tog razloga političari često rabe metafore, svjesno ili nesvjesno, kako bi izrazili svoje ideološke namjere i ciljeve te ne čudi što je politički diskurs bogat konceptualnim metaforama. Cilj je ovog rada analizirati konceptualne metafore POLITIKA JE RAT i POLITIKA JE SPORT u suvremenom hrvatskom političkom diskursu. Kada je riječ o metaforama s ciljnom domenom POLITIKA, u dosadašnjim istraživanjima najviše su istraživane navedene dvije metafore (u američkom političkom diskursu Kövecses (2005 ; 2010), u talijanskom Semino, Masci (1996), u španjolskom Hellín García (2014), u srpskom Silaški, Đurović, Radić- Bojanić (2009)). Kako su te metafore još slabo istražene u hrvatskom jeziku (na razini shematične metafore u Gradečak-Erdeljić, Babić (2016) i Stojan, Novak Mijić (2019), a Polić (2019) donosi analizu metafore POLITIKA JE SPORT na podmetafore), odabrane su za analizu ovog rada. Polazna je hipoteza ovog rada da POLITIKA JE RAT i POLITIKA JE SPORT funkcioniraju kao shematične metafore koje se mogu granati na niz specifičnih metafora s različitim pragmatičkim učincima. Metodologija će se temeljiti na teoriji konceptualne metafore (Lakoff, Johnson 1980) i kritičkoj analizi metafore (Charteris-Black 2004 ; 2011). Koraci u analizi su sljedeći: identifikacija metafora na temelju kriterija jesu li riječ ili fraza uporabljeni u značenju koje se razlikuje od uobičajenog ili temeljnog značenja ; interpretacija metafora u kojem se identificirane metafore razvrstavaju u konceptualne metafore ; objašnjenje metafora u kojem se opisuju pragmatički učinci metafora. Na kraju će se provjeriti jesu li konceptualne metafore iz rada zabilježene u bazi MetaNet.HR (Despot et al. 2019) i gdje ih se može smjestiti u odnosu na hijerarhiju metafora i odgovarajuće podređene skupine. Korpus čine članci političke tematike većinom u internetskim izdanjima novina i na internetskim portalima. Početno istraživanje ukazuje na to da se primjeri mogu razvrstati u više specifičnih metafora (IZBORI SU RAT/BITKA, POLITIČKE IZJAVE SU ORUŽJE, MEĐUNARODNI ODNOSI SU SPORT). U hrvatskom jeziku malo je istraživanja o tim metaforama te općenito o metaforama s ciljnom domenom POLITIKA pa bi rezultati trebali pružiti detaljnije podatke o tim metaforama, raznim poddomenama te ukazati i na druge izvorne domene osim SPORTA i RATA kojima se konceptualizira politika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija