Pregled bibliografske jedinice broj: 1079140
Dvorac Zrinski na vodi kao inovativni turistički proizvod kulturno-povijesne baštine grada Čakovca
Dvorac Zrinski na vodi kao inovativni turistički proizvod kulturno-povijesne baštine grada Čakovca // Zbornik radova Međunarodnog kongresa povijesnih gradova / Trezner, Željko (ur.).
Solin: Turistička zajednica grada Solina, 2019. str. 61-69 (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1079140 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvorac Zrinski na vodi kao inovativni turistički
proizvod kulturno-povijesne baštine grada Čakovca
(Zrinski Castle surrounded by water as an
innovative tourist product of cultural and
historical heritage of
the City of Čakovec)
Autori
Gregorić, Marina ; Somođi, Đurđa ; Pomper, Romana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova Međunarodnog kongresa povijesnih gradova
/ Trezner, Željko - Solin : Turistička zajednica grada Solina, 2019, 61-69
Skup
5. Međunarodni kongres povijesnih gradova "Meet, share & build"
Mjesto i datum
Solin, Hrvatska, 26.03.2019. - 29.03.2019
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dvorci na vodi ; dvorac Zrinski ; Čakovec ; inovativni turistički proizvod ; kulturno-povijesna baština ; razvoj turizma
(castles surrounded by water ; Zrinski Castle ; Čakovec ; an innovative tourist product ; cultural-historical heritage ; tourism development)
Sažetak
Predmet istraživanja ovoga rada mogućnosti su turističke valorizacije Staroga grada Zrinski putem dovođenja vode u opkope dvorca. Čakovečki Stari grad danas je simbol identiteta i tradicije Međimurja i jedan je od najočuvanijih kulturno-povijesnih spomenika bogate prošlosti međimurskoga kraja. U dvorcu se nalazi Muzej Međimurja osnovan 1954. godine s fundusom od preko 17 tisuća izložaka arheološke, etnografske i povijesne zbirke te likovne galerije. Unatoč kulturno-povijesnoj baštini dvorac nije dovoljno atraktivan i ne iskorištava svoje pune turističke potencijale. Cilj rada je, pomoću povijesne metode, metode analize i komparacije sa sličnim dvorcima na vodi u Europi, utvrditi potencijal razvoja ovog inovativnog turističkog proizvoda. Na temelju usporedbe posjećenosti dvorca Zrinski, odnosno njegovog muzeja, s posjećenosti analiziranih dvoraca na vodi, može se očekivati kako će uključivanje dvorca Zrinski u mali krug dvoraca na vodi pridonijeti njegovoj atraktivnosti i prepoznatljivosti, ali i obogatiti ukupnu turističku ponudu grada Čakovca, Međimurske županije i kontinentalne Hrvatske. Time će se stvoriti i bolje mogućnosti za pozicioniranje Čakovca na hrvatskoj i europskoj turističkoj karti, što će pridonijeti njegovu razvoju i razvoju šireg područja županije i sjeverozapadne Hrvatske. Da bi se ovakva ideja mogla provesti, nužne su i kapitalne investicije, stoga se u radu analiziraju dostupna sredstva državne potpore kao i EU fondovi namijenjeni financiranju ovakvih i sličnih projekata. Doprinos rada očituje se ponajprije kroz iznošenje prijedloga o inovativnom turističkom proizvodu na području grada Čakovca koji može utjecati na razvoj turizma lokalne turističke destinacije, ali i razvoj turizma kontinentalne Hrvatske, a može biti podloga za izradu razvojnih turističkih projekata drugim potencijalnim dvorcima te izradi studije izvodljivosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija