Pregled bibliografske jedinice broj: 1078557
Pregled slučajeva piometre u kuja na Klinici za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta u razdoblju od 2017. Do 2018.
Pregled slučajeva piometre u kuja na Klinici za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta u razdoblju od 2017. Do 2018., 2019., diplomski rad, diplomski, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1078557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled slučajeva piometre u kuja na Klinici za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta u razdoblju od 2017. Do 2018.
(Review of pyometra cases in bitches at the Clinic for Obstetrics and Reproduction, Faculty of Veterinary Medicine, in the period 2017.-2018.)
Autori
Mihaela Šipura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.10
Godina
2019
Stranica
37
Mentor
Silvijo Vince ; Branimira Špoljarić
Ključne riječi
kuja ; cistična hiperplazija endometrija ; piometra ; progesteron ; ovariohisterektomija
(bitch ; cystic endometrial hyperplasia ; pyometra ; progesterone ; ovariohysterectomy)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je utvrditi najčešće simptome i kliničku sliku kod CEH/piometra kompleksa u kuja te prateće alteracije u hematološkim i biokemijskim parametrima krvi, vezanoza težinu kliničke slike i dugotrajnost procesa. U istraživanju su prikupljeni arhivski podaci o 71 kuji koje su zaprimljene i liječene na Klinici za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u razdoblju od 2017. do 2018. godine. Istraživanje je uključivalo podatke o simptomima i trajanju bolesti, o težini kliničke slike, hematološke i biokemijske nalaze krvi, ultrazvučnu i radiološku dijagnostiku te postoperacijsko liječenje životinje (antibiotska terapija, kontrolni hemogram). Kod 2/3 kuja u ovom istraživanju bio je primjećen iscjedak iz stidnice, no drugi simptomi kao što su poliurija/polidipsija, promjene u uzimanju hrane i kretanju, dobiveni iz anamnestičkih podataka, su slabo primjećeni, iz čega se može zaključiti da je piometru teško prepoznati ukoliko nema iscjetka iz stidnice. Većina kuja u ovom istraživanju prošla je zahvat ovariohisterektomije, a stopa mortaliteta i postotak komplikacija su vrlo niski. To potvrđuje činjenicu da je ovariohisterektomija najbolja metoda izbora pri liječenju piometre. Terapija antibioticima kod piometre nije dostatna sve dok se ne obavi ovariohisterektomija jer su sve kuje koje su prethodno terapirane antibioticima imale povišene vrijednosti ukupnih leukocita, segmentiranih i nesegmentiranih neutrofila. Obzirom da najveći broj kuja ima povišene vrijednosti ukupnih leukocita kod povišene tjelesne temperature, ona upućuje na tešku infekciju, septikemiju ili toksemiju kod piometra. što. Najviše vrijednosti leukocita i nesegmentiranih neutrofila su uočene u mlađih kuja u dobi od 1 do 6 godina, vjerojatno zbog toga što imaju jači imunološki sustav u odnosu na starije kuje, pa time i proizvode više upalnih stanica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb