Pregled bibliografske jedinice broj: 1077875
Vremenska raspodjela sadržaja Zn, Ni, Cr i pripadajućih MDK u poljoprivrednim tlima - Studija slučaja Molve, Podravina
Vremenska raspodjela sadržaja Zn, Ni, Cr i pripadajućih MDK u poljoprivrednim tlima - Studija slučaja Molve, Podravina // Proceedings and Abstracts 13th international scientific/professional conference / Jug, Danijel ; Ravlić, Marija (ur.).
Osijek: Glas Slavonije, 2020. str. 264-265 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1077875 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremenska raspodjela sadržaja Zn, Ni, Cr i
pripadajućih MDK u poljoprivrednim tlima -
Studija slučaja Molve, Podravina
(Temporal distribution of Zn, Ni and Cr content
and MAC in agricultural soils - Case study
Molve, Podravina)
Autori
Zgorelec, Željka ; Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Proceedings and Abstracts 13th international scientific/professional conference
/ Jug, Danijel ; Ravlić, Marija - Osijek : Glas Slavonije, 2020, 264-265
Skup
12. međunarodni znanstveno-stručni skup: Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša = 12th International Scientific/Professional Conference: Agriculture in Nature and Environment Protection
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 07.09.2020. - 09.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
monitoring tla, maksimalno dopuštene količine, pjeskovito i glinasto tlo, pH tla, organska tvar
(soil monitoring, maximal allowable concentrations, sandy and clay soil, soil pH, organic matter)
Sažetak
U sklopu hrvatskog plinskog energetskog sustava Podravina, u Centralnoj plinskoj postaji (CPS) Molve, koja je smještena u sjevernom dijelu Hrvatske, zemni se plin sakuplja iz okolnih polja i bušotina i pročišćava. Prirodni zemni plin nije čisti proizvod kada se plin eksploatira iz polja pod kritičnim uvjetima (visoki p / Pa i T / ° C), može sadržavati štetne i korozivne komponente kao što su CO2, H2S, RHS, Hg0 itd. U CPS-u se prirodni plin sakuplja, obrađuje, pročišćava i distribuira potrošačima. Od 1991. godine Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet provodi monitoring agroekosustava (tlo i biljka) na pažljivo odabranim reprezentativnim lokacijama, na različitim tipovima tla i vodenim režimima u okruženju CPS-a. Maksimalno dopuštene količine (MDK) nekih metala u poljoprivrednim tlima propisane su hrvatskim zakonodavstvom. Tijekom godina izmijenjena su četiri Pravilnika (NN 15/92, NN 32/10, NN 09/14 i NN 71/19). Tumačenje sadržaja metala u poljoprivrednim tlima (MDK) ovisilo je tijekom vremena o različitim parametrima tla: pH tla, teksturi i sadržaju organske tvari, a u skladu s propisanim zakonima. U ovom radu će se raspraviti izmjerene koncentracije i pripadajuće MDK za Zn, Ni i Cr za dvije različite lokacije i tipove tala (M 14/40 – Regosol, silikatni, distrični na eolskom pijesku i M 12-Glejno, amfiglejno, mineralno, vertično) u površinskom sloju tla (0-3 cm) od 1996. do 2019. godine. MDK vrijednosti su se tijekom godina značajno razlikovale i varirale od 0, 5 puta niže do 5, 0 puta više, ovisno o ispitivanom metalu i lokaciji. Srednje vrijednosti (SV) za sve ispitivane metale (Zn, Ni i Cr) dobivene u ovom istraživanju (n = 37 ; 0-3 cm) i srednje prirodne vrijednosti (SPV) u RH opažene u površinskom sloju tla (0-25 cm) bile su više od MDK na lokaciji M 12 i znatno niže na lokaciji M 14/40.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb