Pregled bibliografske jedinice broj: 1077763
Sindrom kratkog crijeva kod septičnih bolesnika: prikaz bolesnice
Sindrom kratkog crijeva kod septičnih bolesnika: prikaz bolesnice // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 142 (2019), 6-10 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1077763 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sindrom kratkog crijeva kod septičnih bolesnika:
prikaz bolesnice
(Short bowel syndrome in septic patients:
a case report)
Autori
Gordana Kristek , Slavica Kvolik , Sonja Škiljić , Dalibor Kristek , Ivana Haršanji Drenjančević , Nenad Nešković , Aurelija Majdenić Štaba
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 142
(2019);
6-10
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
SINDROM KRATKOG CRIJEVA, MALAPSORPCIJSKI SINDROM, SEPSA, NUTRITIVNA POTPORA
(SHORT BOWEL SYNDROME, MALABSORPTION SYNDROME, SEPSIS, NUTRITIONAL SUPPORT)
Sažetak
Sindrom kratkog crijeva očituje se malapsorpcijom koja je posljedica opsežne resekcije crijeva. Duljina crijeva preostaloga nakon kirurške resekcije smatra se glavnom odrednicom ishoda u tih bolesnika. Liječenje sindroma složeno je i nalaže multidisciplinarni pristup radi smanjenja morbiditeta i mortaliteta. Ovaj prikaz opisuje 60-godišnju bolesnicu koja je podvrgnuta multiplim resekcijama crijeva, što je rezultiralo preostalim tankim crijevom duljine 30 cm postduodenalno i terminalnom jejunostomom. Njezin boravak u jedinici intenzivnog liječenja zakomplicirao se zbog razvoja respiratornog zatajenja, bilateralne pneumonije i sepse. Pacijentica je mehanički ventilirana i liječena antimikrobnim lijekovima u skladu s rezultatima mikrobioloških pretraga i antibiogramom. Inicijalno je započeta potpuna parenteralna prehrana, dok se enteralna prehrana uvodila postupno. U liječenju bolesnice sudjelovao je multidisciplinarni tim sastavljen od anesteziologa, kirurga i gastroenterologa. Nakon četiri mjeseca bolničkog liječenja pacijentica je otpuštena kući opremljena tuneliranim središnjim venskim kateterom, a parenteralna je prehrana nastavljena u kućnim uvjetima u kombinaciji s peroralnim hranjenjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE