Pregled bibliografske jedinice broj: 1074006
Ustrojstvo i uloga mjesne samouprave u kriznim situacijama
Ustrojstvo i uloga mjesne samouprave u kriznim situacijama // 10.Međunarodna znanstveno-stručna konferencija - Dani kriznog upravljanja (Zbornik sažetaka) / Nađ, Ivan ; Mihalinović, Martina ; Peternel, Renata ; Bralić, Vladimir (ur.).
Tuhelj: Veleučilište Velika Gorica, 2017. str. 95-96 (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1074006 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ustrojstvo i uloga mjesne samouprave u kriznim
situacijama
(Organization and the role of local government in a
crisis)
Autori
Peran, Branko ; Vukošić Kristina ; Goreta, Mirko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
10.Međunarodna znanstveno-stručna konferencija - Dani kriznog upravljanja (Zbornik sažetaka)
/ Nađ, Ivan ; Mihalinović, Martina ; Peternel, Renata ; Bralić, Vladimir - Tuhelj : Veleučilište Velika Gorica, 2017, 95-96
ISBN
978-953-7716-77-6
Skup
10.Međunarodna znanstveno-stručna konferencija - Dani kriznog upravljanja
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 24.05.2017. - 26.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
mjesna samouprava, pravna osobnost, financiranje, decentralizacija
(local government, legal personality, financing, decentralization)
Sažetak
Mjesna samouprava je najneposredniji oblik sudjelovanja građana u upravljanju lokalnim poslovima od neposrednog i svakodnevnog utjecaja na život i rad građana, a građanin na to može utjecati putem svog mjesnog odbora. Pravni okvir njenog uspostavljanja u Republici Hrvatskoj utvrđeni su Ustavom Republike Hrvatske i Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi. Isto tako uloga Vijeća mjesnog odbora je da bude pokretač malih komunalnih akcija na svom području i aktivnosti za poboljšanje društvenog života na svom području, kao i sudjelovanje u organiziranju i upravljanju u kriznim situacijama, jer veoma je teško upravljati krizom kada ona izbije, pogotovo ako se nje pristupilo planiranju prije nastanka krize. Nasuprot tome tijela lokalne vlasti imaju s druge strane obavezu konzultiranja mjesnih odbora i uvažavanja prijedloga i potreba građana u skladu sa proračunskim mogućnostima i utvrđenim prioritetima. Sredstva za financiranje mjesne samouprave osiguravaju se u gradskom proračunu, a ta bi se sredstva trebala iskazivati za svaki mjesni odbor i gradsku četvrt. Posebno valja istaknuti da je nemoguće predvidjeti sve potencijalne krizne situacije, kao niti sve aktivnosti koje se trebaju odmah poduzeti, zato je važno da tijela mjesne odnosno lokalne samouprave predvide njihova reagiranja na samom početku krizne situacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo