Pregled bibliografske jedinice broj: 1073276
Korupcija i gospodarski kriminalitet
Korupcija i gospodarski kriminalitet // Zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa - Privrednopravni okvir i ekonomski razvoj država jugoistočne evrope / Kulić, Mirko (ur.).
Novi Sad: Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, 2019. str. 547-560 (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1073276 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korupcija i gospodarski kriminalitet
(Corruption and economic crime)
Autori
Peran, Branko ; Blažević, Lovorka ; Goreta, Mirko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa - Privrednopravni okvir i ekonomski razvoj država jugoistočne evrope
/ Kulić, Mirko - Novi Sad : Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, 2019, 547-560
ISBN
978-86-6019-099-6
Skup
Privrednopravni okvir i ekonomski razvoj država Jugoistočne Evrope = The Legal Framework and the Economic Development of The Southeast European
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 14.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Korurupcija, gospodarski kriminalitet, službenici, građani, zajednica
(corruption, economic crime, officials, citizens, community)
Sažetak
Korupcija je štetna društvena pojava koja narušava njegove temeljne vrijednosti. Među najvažnijim posljedicama korupcije je gubitak povjerenja građana u tijela javne vlasti, što se posljedično negativno odražava na gospodarski razvoj zemlje. Korupcija može imati ozbiljne i dugotrajne posljedice za pojedince, razne organizacije, državna tijela, upravna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te za društvo u cjelini. Za borbu protiv korupcije potreban je aktivan odnos kako građana tako i službenika odnosno namještenika zaposlenih u državnim i javnim službama. Posebno valja naglasiti da je potrebno poticati veću zainteresiranost građana za problematiku korupcije kako na državnoj tako i na lokalnoj i područnoj (regionalnoj) razini. Zlouporabe javne nabave, razna pogodovanja, nezakonito financiranje su štetne društvene pojave i pogoduju počinjenju nekog od oblika gospodarskog kriminaliteta. Aktivni stav građana za prijavljivanje korupcije postići će se pozitivnim primjerima rješavanja i kažnjavanja (sankcioniranja) korupcije. Bit korupcije sastoji se u tome da pojedinci ili skupine nekažnjeno krše pravila koja u pravilu vrijede za sve članove društva i na taj način postaju konkurentniji na tržištu od onih koji igraju po pravilima. Kao rezultat navedenog pojavljuje se negativna selekcija tj. narušavanje djelovanja tržišnog mehanizma selekcije po sposobnosti, što vodi do sporijeg gospodarskog napretka i slabljenja države u cjelini. Kada većina građana shvati da žive u zajednici gdje netko može raditi što želi, a drugi moraju poštivati pravila, nestaje ljubav prema takvoj zajednici, te zajednica polako ali sigurno propada. Najgori oblik očaj koji može zavladati u jednom društvu jest sumnja da je uzaludno živjeti pošteno. Koncentracija moći na jednom mjestu bez mogućnosti kontrole povećava pojavu korupcije. Imajući u vidu naprijed navedeno možemo konstatirati da borba protiv korupcije predstavlja osnovni preduvjet za razvoj otvorenog i demokratskog društva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Marko Marulić", Knin