Pregled bibliografske jedinice broj: 1073179
Celuloza-g-dimetilaminoetil-metakrilatni hidrogelovi sa srebrovim nanočesticama
Celuloza-g-dimetilaminoetil-metakrilatni hidrogelovi sa srebrovim nanočesticama // Book of Abstracts / Ćatić, Sead ; Begić, Sabina (ur.).
Tuzla: Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, 2019. str. 40-40 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1073179 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Celuloza-g-dimetilaminoetil-metakrilatni
hidrogelovi sa srebrovim nanočesticama
(Cellulose-g-dimethylaminoethyl methacrylate
hydrogels with silver nanoparticles)
Autori
Blažic, Roko ; Lenac, Katarina ; Vidović, Elvira
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Book of Abstracts
/ Ćatić, Sead ; Begić, Sabina - Tuzla : Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, 2019, 40-40
Skup
VI. International scientific-professional symposium „Environmental resources, sustainable development and food production“ – OPORPH 2019
Mjesto i datum
Tuzla, Bosna i Hercegovina, 14.11.2019. - 15.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
celuloza ; srebrove nanočestice ; dizajniranje hidrogelova
(cellulose ; silver nanoparticles ; hydrogel design)
Sažetak
Celuloza je široko rasprostranjen polisaharid, kojeg odlikuju biokompatibilnost i biorazgradivost. Hidroksilne skupine u ponavljajućoj jedinici polimernog lanca daju celulozi hidrofilan karakter što je čini pogodnim materijalom za pripremu hidrogelova. Modifikacijom celuloznih hidrogelova s funkcijskim punilima ili polimerima širi se područje njihove primjene. Mnoga istraživanja su usmijerena na pripravu celuloznih hidrogelova s srebernim nanočesticama u cilju postizanja atibakterijskih svojstava. U ovom radu provedena je in situ polimerizacija dimetilaminoetil metakrilata (DMAEMA) u otopini celuloze uz peroksidni inicijator i umreživalo N, N-metilen- bis-akrilamid (MBA). Kako bi se ispitao utjecaj PDMAEMA na stupanj bubrenje hidrogela i vezanje nanočestica srebra u pripravljenom hidrogelu, hidrogelovi su bubreni u vodi, suspenziji nanočestica srebra i otopini srebrova nitrata. Prilikom priprave hidrogelova mijenjani su količinski omjeri celuloze i DMAEMA (1:1 i 1:3) te celuloze i MBA (5:1 i 2, 5:1). Određivanjem stupnja bubrenja u vodi utvrđeno je da hidrogel s manjom količinom MBA bubri najviše (oko 500 %), hidrogel s većom količinom MBA bubri otprilike 250 %, dok hidrogel celuloze bubri otprilike 80 %. Pomoću pretražnog elektronskog mikroskopa i energijsko disperzivnog spektrometra utvrđeno je da su se nanočestice srebra, nakon bubrenja sfera hidorgela u suspenziji, vezale samo na hidrogelove s PDMAEMA. Nakon bubrenja sfera hidorgelova u otopini srebrova nitrata uočena je prisutnost čestica srebra i na hidrogelovima s PDMAEMA i hidrogelu čiste celuloze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb