Pregled bibliografske jedinice broj: 1071970
Utjecaj migrantske krize na sigurnost ruralnog razvoja
Utjecaj migrantske krize na sigurnost ruralnog razvoja // Zbornik radova konferencije - „Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti“ / Boban, Marija (ur.).
Knin, 2020. str. 148-158 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1071970 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj migrantske krize na sigurnost ruralnog razvoja
(THE IMPACT OF MIGRANT CRISIS ON SAFETY OF RURAL DEVELOPMENT)
Autori
Gugić, Ante ; Uroš, Vedran ; Ćaćić, Marijo ; Jurić, Sanja ; Brkljača, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova konferencije - „Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti“
/ Boban, Marija - Knin, 2020, 148-158
ISBN
978-953-7504-20-5
Skup
Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti
Mjesto i datum
Knin, Hrvatska, 21.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
migrantska kriza, ruralni razvoj, nacionalna sigurnost, krizna stanja, nacionalni interesi
(migration crisis, rural development, national security, crises, national interests)
Sažetak
U radu se pojmovno analiziraju krize i krizna stanja i definiraju se pojedini oblici krize kroz njihovu ovisnost u odnosu na situaciju u kojoj se javljaju kao faktor koji remeti normalni život i rad u razvoju određene zajednice. Migrantsku krizu kao mogući utjecaj na ruralni razvoj u ovom radu smo okarakterizirali kao nacionalnu, regionalnu i međunarodnu situaciju u kojoj se javlja prijetnja prioritetnim vrijednostima, interesima i ciljevima. Jednako tako utjecaj ove krize promatramo kroz potrebu dodatnog angažiranja snaga u odori, ljudstva i resursa radi prevladavanja mogućih negativnih utjecaja na ukupnu sigurnost pa tako i moguće ugrožavanje odnosa u gospodarstvu kroz ruralni razvoj. Nadalje, u radu analiziramo sigurnosno zanimljive događaje koji su uvjetovani migrantskom krizom i koji brzo slijede jedni druge te značajno povećavaju utjecaj na ugrožavanje svih oblika sigurnosti iznad prihvatljive razine te povećava mogućnost izazivanja nasilja prema sigurnosnom sustavu. Migrantsku krizu kao međunarodni problem analiziramo kroz niz interakcija između vlada suverenih zemalja u regiji po pitanju zaoštravanja odnosa i mogućeg konflikta, koji može dovesti i do ozbiljnijeg sukoba zbog iziskivanja potrebe uključivanja i raspoređivanja postrojbi oružanih snaga. O karakteru migrantske krize i njenom mogućem utjecaju na sigurnost ruralnog razvoja govorimo kroz moguće prijetnje, iznenađenja, hitnost postupanja, nesigurnost, vremenski pritisak i uzrokovanje vrste i intenziteta mogućeg nasilja. Nadalje u radu se nude praktična rješenja za odgovarajuće postupanje u takvim kriznim situacijama, po standardiziranim pravilima i postupcima. Cilj nacionalnog sustava sigurnosti za upravljanje migrantskom krizom proizlazi iz činjenice da je ruralni razvoj nacionalni projekt, a migrantska kriza je nacionalno pitanje očuvanja nacionalnog reda i mira. U nacionalnom kontekstu, primarni cilj vlade u pravilu je zaštita državnih interesa ruralnog razvoja i njenih građana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Ekonomija, Politologija, Informacijske i komunikacijske znanosti, Demografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Marko Marulić", Knin