Pregled bibliografske jedinice broj: 1071034
Bioetički aspekti društvenih mreža na primjeru Instagrama - anketno ispitivanje učenika srednjih škola
Bioetički aspekti društvenih mreža na primjeru Instagrama - anketno ispitivanje učenika srednjih škola, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Slavonski Brod
CROSBI ID: 1071034 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bioetički aspekti društvenih mreža na primjeru
Instagrama - anketno ispitivanje učenika srednjih
škola
(Bioethical aspects of social networks on the
example of Instagram's - research in a high
school population)
Autori
Kovač, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti
Mjesto
Slavonski Brod
Datum
09.07
Godina
2020
Stranica
70
Mentor
Kelam, Ivica
Ključne riječi
bioetički utjecaj, društvene mreže, Instagram, prekomjerno korištenje, svijest
(bioethical impact, social networks, Instagram, overuse, awareness)
Sažetak
Ovaj diplomski rad napisan je na temu „Bioetički aspekti društvenih mreža na primjeru Instagrama – anketno ispitivanje učenika srednjih škola“. Budući da je Instagram najpopularnija društvena mreža, posebno među mladima, upravo je on uzet kao primjer istraživanja glavnoga dijela ovoga rada. Društvene mreže danas su gotovo neizbježan oblik međusobne komunikacije, a društvo kao da vrši pritisak na one koji nemaju potrebu za njihovim korištenjem. Cilj ovoga rada bio je, putem anketnog upitnika, istražiti kakav utjecaj na mlade ljude ostavljaju općenito sve društvene mreže, ali s naglaskom na Instagram. Budući da je Instagram platforma na kojoj sve više mlade populacije bira provoditi svoje vrijeme, postavlja se pitanje koliko je prekomjerno provođenje na toj mreži zdravo i prihvatljivo. Instagram nudi svojim korisnicima brojne mogućnosti koje, ukoliko se neumjereno prihvaćaju, mogu dovesti do iskrivljene slike realnosti. Nadalje, uređivanjem objava svaka osoba može izgledati gotovo potpuno drugačije nego uživo što kod osoba s manjkom samopouzdanja može samo dodatno pogoršati sliku o sebi. Rezultati istraživanja pokazuju da većina ispitanika smatra da korisnici na Instagramu svoje živote nastoje prikazati savršenima. Problem može nastati u lažnom predstavljanju sebe gdje ta osoba s vremenom može postati nezadovoljna svojim stvarnim životom. Na sreću, većina ispitanika svjesna je da Instagram nije mjerilo za ljepotu i sreću. Također, većina ispitanih ne smatra se ovisnikom o ovoj društvenoj mreži te im ona služi za zabavu i smanjivanje dosade. Osim toga, brojni ispitani pronalaze korisne informacije i izvore znanja na Instagramu. Isto tako koriste ga za komunikaciju i upoznavanje s drugim korisnicima. S druge strane, neki od ispitanih imali su jasne stavove i dublje shvaćanje problematike ove društvene mreže. Da nije sve tako pozitivno govori činjenica da među mladima postoje oni koji vide da korisnici svojim objavama forsiraju lažni perfekcionizam samo kako bi ostavili bolji dojam na pratitelje i time ostvarili veći broj „lajkova“. Nažalost, među ispitanicima bili su oni koji na svojoj koži osjete negativan utjecaj kada je riječ o negativnim komentarima, premalo „lajkova“ na svojim objavama ili padu broja pratitelja. To ih dovodi do toga da se osjećaju uzrujano, razočarano, poniženo i slično. Upravo iz tog razloga potrebno je stvoriti vlastitu svijest o tome što je stvarno, a što nije na društvenim mrežama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Ivica Kelam
(autor)