Pregled bibliografske jedinice broj: 1070926
Popovača tijekom Drugog svjetskog rata i poraća (1941. - 1947.)
Popovača tijekom Drugog svjetskog rata i poraća (1941. - 1947.) // Popovača tijekom Drugog svjetskog rata i poraća (1941. - 1947.) / Marinčić, Mile ; Vego, Stjepan (ur.).
Sisak: Sisačka biskupija, 2018. str. 9-23
CROSBI ID: 1070926 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Popovača tijekom Drugog svjetskog rata i poraća
(1941. - 1947.)
(The City Popovača during the Second World War and
the Post-war Period (1941 - 1947))
Autori
Kovačević, Dražen ; Marinčić, Mile
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Popovača tijekom Drugog svjetskog rata i poraća (1941. - 1947.)
Urednik/ci
Marinčić, Mile ; Vego, Stjepan
Izdavač
Sisačka biskupija
Grad
Sisak
Godina
2018
Raspon stranica
9-23
ISBN
978-953-57368-3-7
Ključne riječi
etika ; žrtva ; Drugi svjetski rat
(Ethics ; Victim ; Second World War)
Sažetak
Možemo reći kako se otvara bezbroj morlnih i etičkih pitanja, zahtjeva i dvojbi kad govorimo o događanjima neposredno prije, za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata na području Grada Popovače, ali i šire.Svaka jednostrana procjena, svaki olako doneseni zaključak samo otvara još veći jaz i podjele i nikako ne doprinosi otkrivanju istine i življenju pravde. Iz etičke perspektive teško može opstati sintagma "pobjednici pišu povijest, " a upravo je navedena sintagma živjela na prostoru Republike Hrvatske, kao i na prostorima bivše Jugoslavije sve do promjena koje su se dogodile 90-tih godina dvadesetog stoljeća. Antifašizmom se ne smije manipulirati. On nikako ne bi trebao postati pokriće za zločine koji su se nad Hrvatima i pripadnicima drugih naroda dogodili tijekom, i nakon Drugog svjetskog rata. Ubojstva bez dokaza i bez suda, progoni, oduzimanje imovine, ocrnjivanje čitavih obitelji zato što je netko iz šireg kruga obitelji bio pripadnik neke od fašističkih, nacističkih ili ustaških postrojbi. Niti u jednom segmentu se ne može proglasiti moralnim ili etičnim ono što se je dogodilo na Križnom putu (Huda Jama, macelj...). Nikako ne bi bilo dobro da se jednim moralno i etički najsvjetlijim trenutkom kakav je antifašizam, pokušava opravdati ono što je moralno i etički nespojivo sa antifašizmom i što je iz perspektive etike i morala za svaku osudu...
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti
Napomena
Knjiga je izvorno djelo Dražena Kovačevića. U okviru navedene knjige Mile Marinčić je zajedno sa autorom napravio etički pogled na žrtve rata. Mile Marinčić je ujedno i urednik navedene knjige.