Pregled bibliografske jedinice broj: 1070654
Tinjski benediktinski posjedi u srednjem vijeku
Tinjski benediktinski posjedi u srednjem vijeku // Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa „Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti“ održanoga u Ražnjevića dvorima u Polači 7. svibnja 2016. / Došen, Božo (ur.).
Polača : Zadar: Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Ilirija, 2020. str. 151-165
CROSBI ID: 1070654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tinjski benediktinski posjedi u srednjem vijeku
(Benedictine Estates in Tinj in the Middle Ages)
Autori
Galović, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa „Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti“ održanoga u Ražnjevića dvorima u Polači 7. svibnja 2016.
Urednik/ci
Došen, Božo
Izdavač
Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Ilirija
Grad
Polača : Zadar
Godina
2020
Raspon stranica
151-165
ISBN
978-953-247-136-6
Ključne riječi
Tinj, benediktinci, Rogovska opatija – samostana sv. Ivana Evnađelista u Biogradu (potom kao pravnom i stvarnom sljedbeniku samostan svetih Kuzme i Damjana na Ćokovcu kod Tkona na otoku Pašmanu), posjedovni odnosi, srednji vijek
(Tinj, Benedictines, Rogovo Abbey - Monastery of St. John the Evangelist in Biograd (later as a legal and real heir of the monastery of Saints Cosmas and Damian in Ćokovac near Tkon on the island of Pašman), estates/property relations, Middle Ages)
Sažetak
U članku se raspravlja o posjedovnim odnosima u Tinju i na (užem) tinjskom području tijekom srednjeg vijeka, a koji su povezani s benediktincima, odnosno benediktinskom Rogovskom opatijom (samostan sv. Ivana Evnađelista u Biogradu, potom kao pravnom i stvarnom sljedbeniku samostan svetih Kuzme i Damjana na Ćokovcu kod Tkona na otoku Pašmanu). Prikazuje se proces nastanka samostanskih imanja na ovome prostoru. Začetak svemu nalazi se u darovnici izvjesnog Mojmira (Moimir) koji između 1060. – 1078. godina uz volju i suglasnost te pristanka svoga brata Dražena (Draselus) daruje cijeli svoj dio alodija na tinjskom području rogovskim benediktincima. Ovim prilogom želi se ukazati na pravno-posjedovnu problematiku na tinjskom području vezanu uz hrvatsku kraljevsku benediktinsku Rogovsku opatiju tijekom ranog i razvijenog srednjeg vijeka koja je tu imala svoje posjede i koja ih je u sudskim sporovima tijekom 12. i 13. stoljeća dokazala kao svoje vlasništvo. Tin cum pertinenciis/pertinentiis suis (Tinj sa svojim pripadnostima) potvrđen je kao posjed Rogovske opatije u buli pape Lucija III. iz 1183. godine, te u buli pape Klementa III. iz 1188. godine. Vlasništvo nad posjedima u Tinju samostanu je potom potvrđeno u ispravi hercega Andrije iz 1198. godine (terras de Teno), zatim u privilegiju kralja Andrije II., sina kralja Bele III. iz 1210. (terras de Teno), kao i u privilegiju pape Inocenta VI. iz 1358. godine (Tin cum pertinenciis suis).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Napomena
U spomen profesoru Franji Smiljaniću (1951. – 2012.)
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2014-09-6547 - Izvori, pomagala i studije za hrvatsku povijest od srednjeg vijeka do kraja dugog 19. stoljeća (IZVORISRV19ST) (Karbić, Damir, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Galović
(autor)