Pregled bibliografske jedinice broj: 1070511
Kognitivne sposobnosti korisnika domova za starije u Zagrebu
Kognitivne sposobnosti korisnika domova za starije u Zagrebu // EdukAI 2019 5. edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik sažetaka / Huić, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2019. str. 60-61 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1070511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kognitivne sposobnosti korisnika domova za starije u Zagrebu
(Cognitive abilities of nursing homes users in Zagreb)
Autori
Huić, Tomislav ; Jeleč, Vjekoslav ; Portolan Pajić, Ivana ; Galić, Romana ; Ninić, Andreja ; Orlić, Marija ; Dešman, Kristina ; Mimica, Ninoslav ; Dajčić, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
EdukAI 2019 5. edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik sažetaka
/ Huić, Tomislav - Zagreb : Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2019, 60-61
Skup
5. edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti (EdukAI 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
cognitive sposobnosti ; korisnici ; domovi za starije ; Zagreb
(cognitive abilities ; users ; nursing homes ; Zagreb)
Sažetak
U sklopu aktivnosti u povodu Svjetskog mjeseca Alzheimerove bolesti 2019. u Zagrebu, koje je definirala Radna skupina za upravljanje razvojem Grada Zagreba u Demenciji prijateljsku zajednicu, 4. listopada ove godine provedeno je, na prigodnom uzorku, istraživanje kognitivnih sposobnosti korisnika Doma za starije osobe Peščenica. U organizaciji su izravno sudjelovali GU za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, Dom za starije osobe Peščenica, Klinika za psihijatriju Vrapče i Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest koja je vodila istraživanje i obra-dila podatke. U istraživanju je sudjelovalo 55 od 334 korisnika Doma za starije osobe Peščenica bez dijagnoze demencije, u dobi od 67 do godine i uglavnom srednjeg stupnja formalne izobrazbe (prosjek 10 g. školovanja), među kojima je bilo 84 % žena. Tijekom testiranja 80 % obuhvaćenih korisnika pokazalo je umanjenu kognitivnu sposobnost (15 % blago umanjenu i 65 % vrlo umanjenu). Ti su rezultati u skladu s najvišim prosjecima dobivenima mjerenjem kognitivnih sposobnosti u domovima za starije osobe u Zapadnoj Europi. Radi usporedbe napominjemo da istraživanja obavljena u Zagrebu na isti način među starijim građanima (60+ ; prosjek 72 g.) koji još uvijek samostalno obavljaju svoje svakodnevne aktivnosti, pokazuju da njih oko 50 % ima kognitivna umanjenja. Rezultati upućuju na zaključak da, uz marginu pogreške od ± %, u Domu za starije Peščenica živi između 55 % i 75 % osoba s izraženim kognitivnim umanje-njima koja zahtijevaju specijalistički pregled kako bi se ustanovilo je li riječ o umanjenjima koja se nužno ne moraju razviti u demenciju ili o mogućoj pojavi bolesti središnjega živčanog sustava. Zbog donošenja konačnih zaključaka o rasprostranjenosti kognitivnih umanjenja kod korisnika domova za starije u Zagrebu, preporučuje se takva i detaljnija ispitivanja provesti na reprezentativnom uzorku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za psihijatriju Vrapče