Pregled bibliografske jedinice broj: 1069637
Mogućnosti prevencije i tretmana pretilosti u osoba s psihijatrijskim poremećajima: pregled literature
Mogućnosti prevencije i tretmana pretilosti u osoba s psihijatrijskim poremećajima: pregled literature // Pharmaca : hrvatski časopis za farmakoterapiju, Suppl. 2 (2019), 67-68 (domaća recenzija, kratko priopcenje, stručni)
CROSBI ID: 1069637 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti prevencije i tretmana pretilosti u osoba s psihijatrijskim
poremećajima: pregled literature
(Obesity prevention and treatment options in people with psychiatric
disorders - a literature review)
Autori
Kozumplik, Oliver ; Uzun, Suzana ; Požgain, Ivan ; Kalinić, Dubravka ; Mimica, Ninoslav
Izvornik
Pharmaca : hrvatski časopis za farmakoterapiju (0031-6857) Suppl. 2
(2019);
67-68
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kratko priopcenje, stručni
Ključne riječi
antipsihotici ; liječenje ; nuspojave ; pretilost ; shizofrenija
(antipsychotics ; treatment ; side-effects ; obesity ; schizophrenia)
Sažetak
Cilj: Opisati problematiku javljanja pretilosti u osoba s psihijatrijskim poremećajima, prvenstveno shizofreniji i bipolarnom afektivnom poremećaju, ulogu lijekova u nastanku pretilosti te mogućnosti prevencije i tretmana pretilosti u ovih pacijenata. Metode: Podaci su prikupljeni pretraživanjem PubMed baze podataka. Pregled literature: Neki od najučinkovitijih lijekova za liječenje psihijatrijskih poremećaja povezani su s najvećim porastom tjelesne težine. Lijekovi prvog izbora za pacijente s psihijatrijskim poremećajem i pretilošću trebali bi biti učinkoviti u Iiječenju psihijatrijskog poremećaja, sigurni, dobre podnošIjivosti i, ako je moguće, neutralni u pogledu učinaka na tjelesnu težinu ili povezani s gubitkom na tjelesnoj težini. Tijekom tretmana pacijenata s mentalnom bolešću potrebno je procjenjivati pacijentov metabolički i kardiovaskularni rizik, pratiti indeks tjelesne težine, opseg struka, vrijednosti glukoze natašte i vrijednosti lipida redovito, procjenjivati metabolički rizik povezan s uporabom psihofarmaka te izabirati manje„metabolički ugrožavajući" lijek. Promoviranje izbora zdravih stilova života među osobama s teškom mentalnom bolešću bitno je ne samo kao dio njihovog oporavka, već kao integralni dio u prevenciji metaboličkih promjena i povećanja tjelesne težine povezanih s njihovom bolešću i nuspojavama lijekova. Zaključak: Podaci iz literature ukazuju na pojavu povećanja tjelesne težine kod pacijenata s teškim psihijatrijskim poremećajima, djelomično vezano i uz terapiju psihofarmacima, te ukazuju na moguće pristupe u rješavanju ovog problema. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se pronašla dodatna učinkovita rješenja u pogledu prevencije i zbrinjavanja povećanja tjelesne težine kod bolesnika s psihijatrijskim poremećajima. LITERATURA: 1. McElroy SL. Obesity in patients with severe 2. Gibson M, Carek PJ, Sullivan B. Treament of co-mental overview and management. morbid mental illness in primary care: how to J Clin Psychiatry 2009 ; 70(Suppl 3):12-21. doi: minimize weight gain, diabetes, and metabolic 10.4088/JCP.7075su1c.03. syndrome. Int J Psychiatry Med 2011, 41(2):127-42.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je prezentiran kao poster na 5. hrvatskom kongresu o nuspojavama psihofarmaka s međunarodnim sudjelovanjem. Vinkovci, Hrvatska, 16. – 19. listopada 2019.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Medicinski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zagrebu,
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)
Oliver Kozumplik
(autor)
Ivan Požgain
(autor)
Suzana Uzun
(autor)
Dubravka Kalinić
(autor)