Pregled bibliografske jedinice broj: 1065724
O pelješkoj obitelji lupis iz Nakovane i njenom riječkom ogranku
O pelješkoj obitelji lupis iz Nakovane i njenom riječkom ogranku // Dometi : znanstveno-kulturna smotra Matice hrvatske, Ogranka u Rijeci, 1-4 (2020), 11-50 (domaća recenzija, članak, ostalo)
CROSBI ID: 1065724 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O pelješkoj obitelji lupis iz Nakovane
i njenom riječkom ogranku
(About the Lupis family from Nakovana on the Peeljesac and its Rijeka branch)
Autori
Lupis, Vinicije B.
Izvornik
Dometi : znanstveno-kulturna smotra Matice hrvatske, Ogranka u Rijeci (0419-6252) 1-4
(2020);
11-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Lupis, Rijeka, Pelješac, obitelj, Donja Nakovana
(Lupis, Rijeka, Pelješac, family, Donja Nakovana)
Sažetak
Autor je na temelju arhivskog gradiva ukazao na obiteljske veze izumitelja torpeda Ivana Lupisa i njegovih rođakâ s poluotoka Pelješca iz mjesta Donja Nakovana, Lovište, Viganj i Kućište. Obitelj Lupis je latinizirana forma prezimena Vukić i Vukičević a pripada hrvatskim pelješkim pomorskim rodovima, iz kojih su potekli brojni kapetani, brodovlasnici, iseljenici, ali i političari i novinari. Ovaj rad je odgovor na neutemeljena pisanja o talijanskom porijeklu obitelji, koje je nastalo usljed neujednačenog pisanja prezimena. Arhivski dokumenti iz obitelji Lupis iz 18. stoljeća, kao i iz Državnog arhiva u Dubrovniku potvrdili su jasnu genealogiju riječkog ogranka roda Lupis.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Napomena
Konačno, sumirajući moramo ustvrditi kako je hrvatska nakovanska obitelj lupis preseljenjem jednog ogranka ostavila vrijedan trag u gradu Rijeci, kako na kulturnom, tako i na gospodarskom planu. Obitelj lupis je u pomorskoj privredi poluotoka Pelješca kroz više stoljeća imala niz istaknutih članova, a prije svega ekonomskim uzletom u prvoj i drugoj konjukturi pomorske privrede Dubrovačke Republike u 18. stoljeću, lupisi su bili dokaz, kako se svojim znanjem i vještinama može steći znatan kapital, ali i u isto vrijeme bili su aktivni čimbenici u svojoj zajednici. To se očitovalo u položajima unutar upravnih jedinica – kaznačija, Bratovštine sv. Mihovila u Vignju, te važne uloge u utemeljenju crkvene župe sv. Mihovila, a prije svega zbog više svećenika iz obitelji lupis koji su kao obrazovani članovi obitelji često vodili poslove svojoj braći pomorskim 71 Boris Vižintin, o.c., Rijeka, 1993, 61. 72 Olga Magaš, Gradnja kapucinske crkve Gospe lurdske, u: Bernardin Nikola Škrivanić i njegovo vrijeme, Rijeka, 1997., 254.50 Vinicije B. Lupis kapetanima i karatistima dubrovačke trgovačke flote. Riječki ogranak peljeških lupisa iz Donje Nakovane bio je samo jedan od iseljenih ogranaka obitelji. Svakako, da riječki ogranak obitelji lupis trebamo promatrati de facto do 1815. godine kao članovima dubrovačke kolonije, odnosno kroz prizmu državljanstva i pripadnosti Dubrovačkoj Republici, kojeg su se njeni podanici vrlo nerado odricali. Daljnja istraživanja nadamo se kako će ponuditi potvrdu ove teze, o vezanosti za svoju državu, u gradu koji je bio važna točka dubrovačke diplomatske pošte i dubrovačkih interesa u 18. stoljeću. lupisi kao pomorci, ali i svojevrsni avanturisti zarana su započeli iseljavanje u: Afriku, Novi Zeland, Australiju, Sjevernu i Južnu Ameriku. Proces iseljavanja iz Nakovane je već započeo u 17. stoljeću uslijed razvijenog pomorstva Dubrovačke Republike. Ovim se radom ukazalo na brojne dokumente koji govore o obitelji lupis iz ranijih stoljeća, kada je riječki ogranak još bio na Pelješcu, kao i na problem grafije prezimena obitelji, koje je često unosilo zabunu i ponudilo materijala za prisvajanje peljeških Vukića – lupisa od strane talijanske historiografije, što je posve neutemeljeno i još jedan od niza povijesnih plagijata
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb