Pregled bibliografske jedinice broj: 1065379
Odabir biološki aktivnih komponenti iz biljnih ekstrakata
Odabir biološki aktivnih komponenti iz biljnih ekstrakata, 2019., diplomski rad, diplomski, Kemijsko tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 1065379 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odabir biološki aktivnih komponenti iz biljnih ekstrakata
(Selection of biologically active components from plant extracts)
Autori
Klaudia Tutek
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
26.11
Godina
2019
Stranica
42
Mentor
Ivana Carev
Neposredni voditelj
Ivana Carev
Ključne riječi
Centaurea triumfettii, eterično ulje, antimikrobna aktivnost, informatički alati
(Centaurea triumfettii, essential oil, antimicrobial activity, informatics tools)
Sažetak
Centaurea triumfettii All. (eng. Squarrose knapweed) pripada porodici Asteracea i zeljasta je višegodišnja biljka trajnica. Cilj ovog diplomskog rada bio je izolirati eterično ulje iz osušenog biljnog materijala C. triumfettii, metodom hidrodestilacije, korištenjem modificirane aparature po Clavenger-u. Kemijski sastav eteričnog ulja C. triumfetii utvrđen je instrumentalnom tehnikom plinska kromatografija-spektrometrija masa (GC/MS). U eteričnom ulju C. triumfettii identificirano je ukupno 30 komponenti koje čine 87, 2% ukupnog ulja. Spojevi s najvećim prisustvom su heksadekanska kiselina (11, 1%), spatulenol (10, 8%), longifolen (8, 8%) i germakren D (8, 4%), zatim slijede aromadendren oksid (6, 0%), linoleinska kiselina (5, 3%) i α-kadinol (4, 5%). Kako bismo dobili informaciju o spojevima koji se nalaze u sastavu eteričnog ulja C. triumfetii i njihovom potencijalnom antimikrobnom učinku ; prikupljeni su do sada istraženi podaci o antimikrobnom djelovanju eteričnih ulja Centaurea vrsta i obrađeni statistički, korištenjem poznatih informatičkih alata za obradu podataka. Sveukupno je obuhvaćeno 30 različitih eteričnih ulja od 27 Centaurea vrsta koja su testirana na gram-pozitivnim, gram-negativnim bakterijama te gljivicama. Fokus našeg istraživanja bio je na bakterijama E. coli i S. aureus. Dominanti kemijski spojevi iz eteričnog ulja C. triumfettii, heksadekanska kiselina, longifolen, aromadendren oksid i linoleinska kiselina, ne nalaze na popisu spojeva koji imaju značajnu korelaciju sa antimikrobnim učinkom. Germakren D, spatulenol i α-kadinol se pojavljuju sa značajnom korelacijom na antimikrobni učinak, no skup podataka iz kojih je izašla ova informacija je malen i dobivene rezultate treba uzeti s oprezom. Navedene korelacije kemijskih spojeva koji se nalaze u sastavu eteričnih ulja Centaurea vrsta, koje se povezuju sa antimikrobnim učinkom, mogu služiti kao smjernica u istraživanju, te nikako ne možemo sa sigurnošću tvrditi da su navedeni spojevi zaista odgovorni za antimikrobni učinak dok ne ispitamo njihovo djelovanje u obliku čistih spojeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6897 - Istraživanje bioaktivnih spojeva iz dalmatinskog bilja: njihov antioksidacijski karakter i utjecaj na enzimsku inhibiciju i zdravlje (BioActCom) (Miloš, Mladen, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ivana Carev
(mentor)