Pregled bibliografske jedinice broj: 1063238
Starenje, tjelovježba i kognitivne disfunkcije
Starenje, tjelovježba i kognitivne disfunkcije // Medicus, 28 (2019), 2; 219-225 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 1063238 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starenje, tjelovježba i kognitivne disfunkcije
(Aging, physical exercise and cognitive dysfunctions)
Autori
Mimica, Ninoslav ; Uzun, Suzana ; Kozumplik, Oliver
Izvornik
Medicus (1330-013X) 28
(2019), 2;
219-225
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
tjelovježba ; tjelesna aktivnost ; kognitivne funkcije ; Alzheimerova bolest ; osobe starije dobi ; individualni pristup
(physical exercise ; physical activity ; cognitive functions ; Alzheimer's disease ; elderly ; individual approach)
Sažetak
CILJ: Opisali smo saznanja o potencijalnim blagotvornim učincima tjelovježbe na kognitivne funkcije kod osoba obol elih od Alzheimerove bolesti (AB), kao i općenito učinke tjelovježbe na kognitivne funkcije u osoba starije dobi. Vježbanje može biti jedna od metoda prevencije ili odgode kognitivnog pogoršanja. Pokazalo se da redovito vježbanje poboljšava kognitivnu funkciju. Prospektivne studije upućuju na to da je tjelesna neaktivnost jedan od najčešćih preventabilnih rizičnih čimbenika za razvoj AB-a te da su više razine tjelesne aktivnosti povezane sa sniženim rizikom od razvoja bolesti. Također, studije koje su istraživale učinak tjelovježbe na bihevioralne i psihološke simptome koji su učestali u Alzheimerovoj demenciji pokazale su pozitivan učinak tjelovježbe pri ublažavanju tih simptoma. Redovita tjelovježba pojačava antioksidativni kapacitet, smanjuje oksidativni stres i ima protuupalne učinke. Također, može suzbijati dislipidemiju te inducirati neurogenezu. ZAKLJUČAK: Premda možemo zaključiti da tjelesna aktivnost ima pozitivan učinak na kognitivne sposobnosti, ostaje pitanje odgovarajućeg tipa i intenziteta vježbanja, a za odgovor na to potreban je interdisciplinarni pristup. Stoga su potrebna daljnja istraživanja učinaka tjelovježbe na kognitivne sposobnosti radi stvaranja individualiziranog pristupa u primjeni tjelovježbe kod pojedinog pacijenta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Medicinski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zagrebu,
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus