Pregled bibliografske jedinice broj: 1061282
Mišoliki glodavci kao rezervoari leptospiroze
Mišoliki glodavci kao rezervoari leptospiroze // Hrvatski veterinarski vjesnik - Hrvatska veterinarska komora, 28 (2020), 1; 38-44 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1061282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mišoliki glodavci kao rezervoari leptospiroze
(Small rodents as reservoirs of leptospirosis)
Autori
Čordaš, Roberta ; Mojčec Perko, Vesna ; Štritof, Zrinka ; Hađina, Suzana ; Turk, Nenad ; Zečević, Iva ; Perharić, Matko ; Milas, Zoran ; Margaletić, Josip ; Vucelja, Marko ; Boljfetić, Marko ; Habuš, Josipa
Izvornik
Hrvatski veterinarski vjesnik - Hrvatska veterinarska komora (1330-2124) 28
(2020), 1;
38-44
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Leptospira, mišoliki glodavci, lančana reakcija polimerazom
(Leptospira, small rodents, polymerase chain reaction)
Sažetak
Leptospiroza je (re)emergentna zarazna bolest mnogih domaćih i divljih životinja i čovjeka uzrokovana patogenim bakterijama iz roda Leptospira. Epizootiologija ove bolesti usko je vezana uz različite životinjske vrste koje nose i izlučuju pojedine serovare leptospira u okoliš. Ipak, glavni su rezervoari leptospiroze glodavci koji nakon infekcije ne obolijevaju i ostaju doživotni kliconoše. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi učestalost infekcije u mišolikih glodavaca u endemijskim područjima leptospiroze u Republici Hrvatskoj. Metodom lančane reakcije polimerazom u stvarnom vremenu pretraženi su bubrezi 186 mišolikih glodavaca, a specifičan odsječak DNK patogenih leptospira dokazan je u 20 pretraženih uzoraka, dajući nam prosječan stupanj kliconoštva od 10, 75 %. Bakterije iz roda Leptospira utvrđene su u pet od sedam pretra-živanih vrsta glodavaca i lokaliteta izlova, što potvrđuje ulogu mišolikih glodavaca u održavanju endemijskih žarišta leptospiroze. Najviši stupanj kliconoštva (30 %) utvrđen je na širem području Velike Gorice. Takav se rezultat može pokušati objasniti činjenicom da to područje pripada u sliv rijeke Save i da ima velik poplavni potencijal, a vlažna područja omogućuju dulji opstanak leptospira u okolišu. Potrebna su daljna longitudinalna istraživanja kako bi se ustvrdili biotički i abiotički čimbenici koji utječu na brojnost populacije mišolikih glodavaca te postotak inficiranosti leptospirama, odnosno kliconoštvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb,
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Matko Perharić
(autor)
Suzana Hađina
(autor)
Marko Vucelja
(autor)
Vesna Mojčec Perko
(autor)
Josip Margaletić
(autor)
Josipa Habuš
(autor)
Zrinka Štritof
(autor)
Nenad Turk
(autor)
Iva Zečević
(autor)
Zoran Milas
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts