Pregled bibliografske jedinice broj: 1061229
Električna karakterizacija međupovršina kristalnih ploha metalnih oksida i otopina elektrolita
Električna karakterizacija međupovršina kristalnih ploha metalnih oksida i otopina elektrolita, 2019., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1061229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Električna karakterizacija međupovršina kristalnih
ploha metalnih oksida i otopina elektrolita
(Electrical characterization of metal oxide single
crystal/electrolyte solution interfaces)
Autori
Namjesnik, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.12
Godina
2019
Stranica
142
Mentor
Begović, Tajana
Ključne riječi
površinske reakcije ; površinski potencijali ; metalni oksidi ; otopine elektrolita
(surface reactions ; surface potentials ; metal oxides ; electrolyte solutions)
Sažetak
Svojstva međupovršine čvrsto/tekuće ovise o stanjima i električnim svojstvima površine raspršenog materijala. Ta stanja povezana su s površinskim potencijalom. U ovoj disertaciji obrađen je nastanak zajedničkog potencijala izloženih različitih ploha čestice kristala u otopini elektrolita. Mjerena su električna svojstava (električni otpor, dielektričnost) odabranih monokristala metalnih oksida. Čistoća pojedinih kristala (CeO2, TiO2, Fe2O3) provjerena je elektronskom mikroskopijom (SEM i XPS). Površinski potencijal mjeren je korištenjem modificiranih monokristalnih elektroda. Nakon utvrđivanja stabilnosti i ponovljivosti mjerenja, metodom potenciometrijske titracije proučavan je utjecaj pH, ionske jakosti, sastava otopine i protoka otopine uz površinu monokristala na potencijal elektroda izrađenih od monokristala CeO2, TiO2, Fe2O3 i SiO2. Potenciometrijska mjerenja napravljena su i na parovima pojedinih monokristala različitih orijentacija, kako bi se odredio utjecaj pojedinih ploha na zajednički potencijal. Rezultati mjerenja površinskih potencijala na monokristalima obrađeni su numeričkim simulacijama upotrebom modela površinskog kompleksiranja. Utvrđen je doprinos pojedinih ploha zajedničkom površinskom potencijalu, a rezultati su uspoređeni s površinskim potencijalima nanočestica istog kemijskog sastava. Uveden je i opisan ekvivalentni električni krug temeljen na kapacitetima te pripadajući računalni model koji povezuju različite tehnike istraživanja površina i omogućavaju bolje razumijevanje i predviđanje svojstava čestica u ovisnosti o morfologiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6972 - Električno nabijanje međupovršina na granici čvrsta faza/vodena otopina elektrolita (SAQUINT) (Preočanin, Tajana, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb