Pregled bibliografske jedinice broj: 1059522
Susjedski i komunalni odnosi prema Iločkom statutu iz godine 1525.
Susjedski i komunalni odnosi prema Iločkom statutu iz godine 1525. // Iločki statut 1525. godine i iločko srednjovjekovlje / Martinčić, Julijo ; Hackenberger, Dubravka (ur.).
Zagreb : Osijek: Zavod za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Osijeku, 2002. str. 39-48 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1059522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Susjedski i komunalni odnosi prema Iločkom statutu
iz godine 1525.
(Neighbourly and Municipal Relations According to
the Ilok Statute of 1525)
Autori
Čokolić, Attila
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
ISBN
953-154-556-1
Skup
Iločki statut 1525. godine i iločko srednjovjekovlje
Mjesto i datum
Ilok, Hrvatska; Osijek, Hrvatska, 11.10.2000. - 13.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
susjedski odnosi, komunalni odnosi, služnosti, Iločki statut, grad, Dalmacija
(neighborly relations, communal relations, usufructs, the Statute of Ilok, city, Dalmatia)
Sažetak
Iločki statut ili Iločka pravna knjiga iz 1525. godine između odredbi imovinsko - građanskih, kaznenih, nasljednih i postupovnih, sadržava u Knjizi II i odredbe o komunalnom redu, tj. o komunalnim i susjedskim odnosima. Srednjovjekovni grad Ilok je svojim pravilima iz domene stvarnog prava, a susjedskog i komunalnog karaktera mahom riješavao pravne probleme suburbanog pojasa svoje srednjovjekovne komune, odnosno slobodnog i kraljevskog grada, iako su neke odredbe primjenjive i u urbanom dijelu srednjovjekovne komune. Primjetan je utjecaj na Iločki statut u ovom pravnom području iz mediteranske provenijencije, uključujući i dalmatinsku, gdje je srednjovjekovna urbanizacija bila jače prisutna i brže tekla, a s obzirom na antički civitet, nego u ostalim dijelovima Europe, izvan mediteranskog kruga, pa je razumljivo da je takav društveni razvitak nužno pratila i pravna regulativa. Ovim radom pokušava se dati komparativan prikaz tih odredbi u odnosu prema sličnim odredbama iz nekih dalmatinskih srednjovjekovnih statuta kao najrazvijenijih iz tog vremena na hrvatskim prostorima. Ujedno se nastoje pronaći slične odredbe i u srednjovjekovnom pravu kontinentalnog dijela Hrvatske. Na kraju se pokušava odgovoriti kako su te odredbe nastale i što je utjecalo na njihov pravni sadržaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Predavanje i prezentacija rada održana u Osijeku 12. listopada 2000. g.