Pregled bibliografske jedinice broj: 1058666
UTJECAJ ENERGETSKIH POREZA NA POTRAŽNJU ZA OBNOVLJIVIM IZVORIMA ENERGIJE - PANEL ANALIZA
UTJECAJ ENERGETSKIH POREZA NA POTRAŽNJU ZA OBNOVLJIVIM IZVORIMA ENERGIJE - PANEL ANALIZA // Conference Proceedings of the International Conference on the Economics of Decoupling (ICED) / Družić, Gordan ; Gelo, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 193-210 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1058666 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ ENERGETSKIH POREZA
NA POTRAŽNJU ZA OBNOVLJIVIM IZVORIMA
ENERGIJE - PANEL ANALIZA
(INFLUENCE OF ENERGY TAXES ON THE
DEMAND FOR RENEWABLES – A PANEL
ANALYISIS)
Autori
Šimurina, Nika ; Čeh Časni, Anita ; Jelić, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Conference Proceedings of the International Conference on the Economics of Decoupling (ICED)
/ Družić, Gordan ; Gelo, Tomislav - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 193-210
ISBN
978-953-347-337-6
Skup
International Conference on Economics of Decoupling (ICED)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.12.2019. - 03.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
energetski porezi, ekološki porezi, eksternalije, obnovljivi izvori energije, panel model s fiksnim efektima
(energy taxes, environmental taxes, externalities, renewables, panel model with fi xed effects)
Sažetak
Cilj ovoga rada je identificirati učinke energetskih poreza na potražnju za obnovljivim izvorima energije. Naime, ekološki motivirani porezi na energetske proizvode mogu učinkovito potaknuti poduzeća i domaćinstva da vode računa o eksternalijama povezanim uz transformaciju i uporabu energije odnosno mogu potaknuti potražnju za obnovljivim izvorima energije. Upravo stoga sve više država donosi zakone i propise kojima pokušava regulirati onečišćenje okoliša te preraspodijeliti porezno opterećenje s rada na (štetne) materijale i zagađivače odnosno kroz primjenu ekoloških poreza utjecati na ponašanje fizičkih osoba, ali i gospodarskih subjekata. Uporaba ekoloških poreza i naknada značajno raste među zemljama članicama Europske unije koje njihovom primjenom ostvaruju brojne pozitivne učinke. Prednost uporabe ekoloških poreza jest što poboljšavaju kvalitetu okoliša, istodobno omogućavajući porezno rasterećenje rada i na taj način mogu utjecati i na povećanje zaposlenosti, ali jedan od nedostataka jest što pri primjeni ekoloških poreza vrlo lagano može doći do povrede načela pravednosti u oporezivanju i ravnomjernosti u nošenju poreznog tereta, a postoje i sumnje da je to način za prikupljanje dodatnih financijskih sredstava, jer su ekološki porezi u većini zemalja članica Europske unije vrlo fiskalno izdašni. Stoga se u ovome radu razmatra teorijska podloga za uvođenje ekoloških poreza, daje komparativni prikaz postojećih razlika u primjeni energetskih poreza među zemljama članicama Europske unije te se analiziraju njihovi učinci. Kako bi se što preciznije definirali ti učinci ispituje se povezanost između energetskih poreza i potražnje za obnovljivim izvorima energije odnosno povezanost ekoloških poreza i intenziteta emisije stakleničkih plinova u potrošnji energije. U tu svrhu su korišteni podaci dostupni na Eurostat-u i to za 28 zemalja članica Europske unije za razdoblje od 2000. do 2017. godine te je provedena panel analiza. Temeljem provedene empirijske analize zaključeno je da energetski porezi pozitivno utječu na obnovljive izvore, dok ekološki porezi negativno utječu na intenzitet emisije stakleničkih plinova u potrošnji energije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb