Pregled bibliografske jedinice broj: 1058012
Upravljanje dislociranim laboratorijima. Odgovornost za radno ozračje
Upravljanje dislociranim laboratorijima. Odgovornost za radno ozračje // Simpozij LOKUS Laboratorij – Organizacija – Kvaliteta – Upravljanje – Sustav
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2013. str. 29-29 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1058012 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje dislociranim laboratorijima.
Odgovornost za radno ozračje
(Management of Dislocated Laboratories.
Responsibility for the working atmosphere)
Autori
Vukasović, Ines ; Čuljak, Marija ; Vrkić, Nada ; Saračević, Andrea ; Vuga, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Simpozij LOKUS Laboratorij – Organizacija – Kvaliteta – Upravljanje – Sustav
/ - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2013, 29-29
Skup
Simpozij LOKUS
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 05.04.2013. - 06.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
HRN EN ISO 15189 ; voditelj laboratorija ; dislocirane jedinice ; zadovoljstvo zaposlenika
(HRN EN ISO 15189 ; laboratory manager ; dislocated units ; employee satisfaction)
Sažetak
Uvod: Prema 5.1.4 HRN EN ISO 15189 voditelj laboratorija jedini je odgovoran za sveukupan rad i administraciju laboratorija, a podrazumijeva se prijenos odgovornosti i ovlaštenja voditeljima nižih ustrojstvenih jedinica. Cilj: Za neprekidno poboljšavanje pomaže analiza povratnih informacija. Nakon organizacijskih promjena uprava laboratorija anketiranjem osoblja ocjenjuje međuljudske odnose i radno ozračje. Materijali i metode: Uprava laboratorija dijeli prostor s četiri jedinice, a tri su jedinice udaljene (susjedna zgrada, 1 i 4 km). Svim djelatnicima (N=103) podijeljeni su anketni listići. Sadržaj listića: 20 pitanja s ponuđenim odgovorima te 3 pitanja za prijedloge i mišljenje. Osigurana je anonimnost. Analizirano je pet pitanja na temu: međuljudski odnosi, požrtvovnost i akreditacija. Rezultati: Upitnik je ispunio 81 zaposlenik (79%). Na samo 7 pitanja imamo 81 odgovor. Pitanje o stručnoj spremi odgovorilo je 64% ispitanika, a 78% izjasnilo se o najodgovornijima za međuljudske odnose. Samo trećina ispitanika napisala je mišljenja i prijedloge. Djelatnici dislociranih jedinica zadovoljniji su međuljudskim odnosima, ne smatraju ih lošijim nego prethodnih godina, nastoje pridonijeti boljim odnosima, a za radno ozračje smatraju odgovornim kolege i voditelje ustrojstvene jedinice. Osoblje na lokaciji uprave drži da su odnosi lošiji, nisu motivirani za poboljšanja, odgovornost za radno ozračje i međuljudske odnose pripisuju predstojniku. Ne pripisuje se odgovornost glavnom tehničaru (1, 56%). Požrtvovnost prema bolesnicima izražava osoblje jedinica koje izravno komunicira s bolesnicima. Na lokaciji s petogodišnjim akreditacijskim iskustvom akreditacija je dio rutine za 66, 2% djelatnika, a na onima s jednogodišnjim iskustvom 39, 7%. Istim slijedom, opterećenost akreditacijom osjeća 1, 4%, odnosno 16, 1% djelatnika. Zaključci: Osoblje rado prihvaća anonimno anketiranje. Izbjegavati pitanja koja mogu odati identitet (stručna sprema, rukopis). Ankete treba provoditi usko tematski s najviše 5-6 pitanja. Što je osoblje bliže upravi, to kritičnije ocjenjuje predstojnika i međuljudske odnose. Udaljene jedinice, integrirane spajanjem bolnica, začudo su zadovoljnije i koherentnije. Akreditacija je zaživjela kao dio rutinskog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Farmacija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"