Pregled bibliografske jedinice broj: 1057761
Elektromioneurografija (EMNG) dijagnostička metoda u procjeni stanja mišića i živaca u potvrdi neurološke patologije
Elektromioneurografija (EMNG) dijagnostička metoda u procjeni stanja mišića i živaca u potvrdi neurološke patologije // Physiotherapia Croatica, 14 (2017), 1; 38-41 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1057761 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektromioneurografija (EMNG) dijagnostička
metoda
u procjeni stanja mišića i živaca u potvrdi
neurološke patologije
(Electromyoneurography (EMNG) diagnostic method In
evaluation sheet muscles and nervs in the
certificate of neurological pathologies)
Autori
Berković-Šubić, Mirjana ; Hofmann, Gilbert ; Cvetković-Glazer, Sandra ; Jurić-Abramović, Kata ; Radišić, Damir ; Vuzem, Biserka ; Kopjar, Željka
Izvornik
Physiotherapia Croatica (1846-9043) 14
(2017), 1;
38-41
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
elektromioneurografija, neurološka patologija, elektrodijagnostika, neuromišićne abnormalnosti
(electromyoneurography, neurological pathologies, electrodiagnostics, neuromuscular abnormalities)
Sažetak
UVOD: Kako bi se potvrdilo postojanje mišićne ili neurološke nefunkcionalnosti potrebno je provesti dijagnostičko ispitivanje koje će biti usmjereno na te elemente. Svrha ovog istraživanja bila je utvrditi mogućnosti i korisnost elektromioneurografije kao elektrofiziološke metode za potvrđivanje neuromišićne patologije. MATERIJALI I METODE: Članak se temelji na pretraživanju znanstvenih radova PubMed baze podataka objavljenih u razdoblju od posljednjih deset godina. Radovi su ekstrahirani pomoću ključnih riječi: elektrodijagnostika, elektromioneurografija, neuromišićna oboljenja, neuromišićne abnormalnosti, transdermalna primjena i njihovih kombinacija. REZULTATI: Kod postojanja odstupanja od fiziološkog funkcioniranja neuromišićnog sustava od posebne je važnosti što ranije elektrodijagnostički potvrditi ili nalazom dokazati nepostojanje određene patologije kako bi se što ranije započelo s adekvatnim liječenjem. Nakon određenog vremenskog razdoblja u kojem je primjenjivan ciljani terapijski postupak pratimo napredak koji također potvrđujemo elektromioneurografskim nalazom. Primjena istraživanja provodi se pomoću iglenih - insercijskih elektroda ili pomoću površinske primjene - perkutanih elektroda. ZAKLJUČAK: U ovom istraživačkom radu opravdana je vjerodostojnost EMNG kao dijagnostičke metode. Brzim napretkom tehnologije unaprjeđuju se i metode ispitivanja mišića i živaca. Razvoj višekanalnih bežičnih EMG sustava donosi velike prednosti u budućim istraživanjima u terapijskim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Profili:
GILBERT HOFMANN
(autor)
Kata Jurić Abramović
(autor)
Sandra Cvetković Glazer
(autor)
Damir Radišić
(autor)