Pregled bibliografske jedinice broj: 1057417
Antibakterijsko djelovanje ekstrakta i meda obične planike (Arbutus unedo L.) na uropatogene bakterije
Antibakterijsko djelovanje ekstrakta i meda obične planike (Arbutus unedo L.) na uropatogene bakterije, 2019., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1057417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antibakterijsko djelovanje ekstrakta
i meda obične planike (Arbutus unedo L.) na
uropatogene bakterije
(Antibacterial activity of the leaf extract
and honey of strawberry tree (Arbutus unedo L.) on
uropathogenic bacteria)
Autori
Sadiku, Dalila
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
19.09
Godina
2019
Stranica
27
Mentor
Gobin, Ivana ; Vučković, Darinka
Ključne riječi
infekcije mokraćnog sustava, obična planika, antibakterijski učinak, med planike
(urinary tract infections, strawberry tree, antibacterial effect, strawberry tree honey)
Sažetak
Infekcije mokraćnog sustava su jedne od najčešćih bakterijskih infekcija kod ljudi. Liječenje antibioticima je učinkovito u većini slučajeva, ali se bolest često vraća i tu se javlja potreba za blažim riješenjem u vidu biljnih pripravaka koji će držati infekcije pod kontrolom i tako smanjiti upotrebu antibiotika. Jedna od biljaka koja se pokazala učinkovitom u liječenju i prevenciji urinarnih infekcija jest obična planika ili Arbutus unedo L. Obična planika je vrsta planike koja se većinski nalazi na prostoru južne Europe, u kojoj prevladava Mediteranska klima. Utvrđeno je da lišće obiluje raznim biokemijskim tvarima koje djeluju antiagregacijsko, antidijarealno, antidijabetičko, protuupalno te djeluje antiseptički na urinarni sustav. Glavni sastojak biljke je arbutin koji se u organizmu čovjeka pretvara u hidrokinon, bioaktivnu molekulu koja zapravo djeluje antiseptički na urinarni sustav. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi antibakterijska svojstva ekstrakta lišća i meda planike na odabrane sojeve bakterija koje su najčešći uzročnici urinarnih infekcija, a to su Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa i Klebsiella pneumoniae. Metode koje su upotrebljavane su metoda difuzije bušenjem rupica u agaru i metoda dvostruke mikrodilucije. Najjača antibakterijska aktivnost se pokazala kod sojeva Enterococcus faecalis gdje MIK iznosi 1, 6 mg/mL dok je med u kombinaciji s ekstraktom pokazao aditivni učinak. Zaključno, obična planika pokazuje značajne rezultate u antimikrobnom djelovanju na uropatogene bakterije, posebice Enterococcus faecalis te samim time posjeduje veliki potencijal kao pomoćno sredstvo u liječenju urinarnih bakterijskih infekcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)