Pregled bibliografske jedinice broj: 1055892
Razvoj Koronarne jedinice Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ u Slavonskom Brodu
Razvoj Koronarne jedinice Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ u Slavonskom Brodu // Cardiologia Croatica, 14 (2019), 11-12; 311-314 doi:https://.org/10.15836/ccar2019.311 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1055892 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj Koronarne jedinice Opće bolnice „Dr. Josip
Benčević“ u
Slavonskom Brodu
(Development of the Coronary Care Unit at the
General Hospital
“Dr. Josip Benčević” in Slavonski Brod)
Autori
Stojkov Željka 1 ; Miškić Blaženka 1, 2 ; Ćosić Vesna 2 ; Stanić Barica 1 ; Cvitkušić Lukenda Katica 1 ; Knežević Praveček Marijana 1
Izvornik
Cardiologia Croatica (1848-543X) 14
(2019), 11-12;
311-314
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
dijagnostika, infarkt miokarda, koronarna jedinica
(diagnostics, myocardial infarction, coronary care unit)
Sažetak
Razvoj Koronarne jedinice u Slavonskom Brodu bilježi se od 1960. godine. Sve do tada, bolesnici s prepoznatim stenokardijama strogo su mirovali na odjelu pet do šest tjedana i tek tada bili upućivani na daljnju dijagnostiku u bolničke centre u Zagrebu, kako bi im se obradom dijagnosticirala postojeća koronarna bolest srca. Tadašnjim nastojanjima prema poboljšanju kvalitete liječenja i razvoja dijagnostičkih i terapijskih mogućnosti, sedamdesetih godina Koronarna jedinica dobiva novi prostor i osoblje posebno educirano za liječenje koronarnih bolesnika. Tijekom Domovinskog rata Koronarna se jedinica privremeno premješta na sjevernu stranu Internog odjela kako bi se zaštitila od ratnih stradanja. Početkom 2002. godine, izgradnjom nove interpolacije u staru zgradu bolnice, Odjel kardiologije dobiva novu koronarnu jedinicu sa sedam bolesničkih kreveta, opremljenu centralnim monitoringom i potrebnom aparaturom za intenzivno liječenje. Povećan je i broj medicinskog osoblja educiranog za provođenje intenzivne njege. Zamahu u liječenju doprinosi uvođenje interventne kardiologije koja poboljšava kvalitetu liječenja, smanjuje morbiditet i duljinu boravka u bolnici. Otvaranjem jedinice za aritmologiju, zatvara se ciklus svih interventnih kardioloških metoda koje se trenutačno primjenjuju u Republici Hrvatskoj, a posebno u bolnicama ovog ranga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Poveznice na cjeloviti tekst rada:
Pristup cjelovitom tekstu rada doi hrcak.srce.hr scholar.google.comCitiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus