Pregled bibliografske jedinice broj: 1055768
Strah od dvostruke smrti: prividna smrt u javnim raspravama 19. stoljeća
Strah od dvostruke smrti: prividna smrt u javnim raspravama 19. stoljeća // Naracije straha / Badurina, Natka ; Bauer, Una ; Marković, Jelena (ur.).
Zagreb: Leykam International ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2019. str. 243-268
CROSBI ID: 1055768 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strah od dvostruke smrti: prividna smrt
u javnim raspravama 19. stoljeća
(Fear from Premature Burial at the End of the 19th
Century in Zagreb)
Autori
Monica, Priante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Naracije straha
Urednik/ci
Badurina, Natka ; Bauer, Una ; Marković, Jelena
Izdavač
Leykam International ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF)
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
243-268
ISBN
978-953-8089-46-6
Ključne riječi
Strah od prerane sahrane, prividna smrt, tafofobija, povijest smrti, kultura smrti u 19. stoljeću, pogrebni običaji, dijagnoza smrti, mrtvačnica
(Fear from premature burial, apparent death, taphephobia, history of death, the culture of death in the 19th Century, funeral practices, death diagnosis, funeral house)
Sažetak
Strah od prerane sahrane ima dugu literarnu i povijesnu tradiciju, no tijekom 19. stoljeća taj je strah postao izvorištem društvene fobije. U tom je razdoblju izrazito raširena „tafofobija“ (od grčkog taphos, grob) tj. „iracionalni strah od prerane sahrane“ ili „strah pojedinca da će biti živ pokopan“. Unatoč tome što suvremena istraživanja pokazuju da je takav strah bio neutemeljen, već kulturno uvjetovan, u posljednjim desetljećima 19. stoljeća, mnogi ljudi koji su osjećali da im se približava vrijeme smrti živjeli su u strahu da će biti živi sahranjeni. Strah je bio toliko raširen da je u nekim oporukama stajala klauzula o odsijecanju glave prije zatvaranja lijesa ili naputak o obavezom balzamiranju. Ta tema je privukla i veliku pozornost umjetnosti, književnosti, tiska i znanosti. Iz toga vremena stoga datiraju brojne studije, časopisi i publikacije posvećene načinima prepoznavanja točnih i neospornih znakova smrti. U ovom radu se istražuju i produbljuju razlozi zbog kojih je taj fenomen postao kolektivnom fobijom upravo u ovom povijesnom razdoblju te kako je taj strah utjecao i promijenio pogrebne prakse na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest