Pregled bibliografske jedinice broj: 1054482
Prepoznavanje novovjekovne svakodnevice na temelju lapida koji se čuvaju u Muzeju grada Trogira
Prepoznavanje novovjekovne svakodnevice na temelju lapida koji se čuvaju u Muzeju grada Trogira // Zbornik 4. kongresa hrvatskih povjesničara umjetnosti. Institucije povijesti umjetnosti / Mance, Ivana ; Petrinović, Martina ; Žmegač, Andrej (ur.).
Zagreb: Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske ; Institut za povijest umjetnosti, 2019. str. 151-161 doi:10.31664/z4khpu.21
CROSBI ID: 1054482 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prepoznavanje novovjekovne svakodnevice na temelju lapida koji se čuvaju u Muzeju grada Trogira
(Everyday life during the new age based on the stone fragments in the Museum of the City of Trogir)
Autori
Celio Cega, Fani
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Zbornik 4. kongresa hrvatskih povjesničara umjetnosti. Institucije povijesti umjetnosti
Urednik/ci
Mance, Ivana ; Petrinović, Martina ; Žmegač, Andrej
Izdavač
Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske ; Institut za povijest umjetnosti
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
151-161
ISBN
978-953-6089-52-9
Ključne riječi
Trogir, Muzej grada Trogira, kameni ulomci
(Trogir, Stone Fragment, Museum of the City of Trogir)
Sažetak
Na primjeru nekoliko kamenih ulomaka koji se čuvaju u lapidariju Muzeja grada TrogiraNa primjeru nekoliko kamenih ulomaka – muzejskih predmeta koji se čuvaju u lapidariju Muzeja grada Trogira te u čuvaonici donekle se može prepoznati dio trogirske novovjekovne svakodnevice. Može se isčitati kako je Trogir u to vrijeme imao razvijenu zdravstvenu službu (Zdravsteni ured – ulomci) premda su mu ulice bile pune nečistoće, pa su ga ipak znale pogoditi zarazne bolesti ali ne u tolikoj mjeri kao susjedna mjesta. U razdoblju između dva svjetska rata postojao je Antimalarični insititut. Kamena ploča s natpisom dokaz je kako je u tom razdoblju Trogir imao jedan znanstveni institut. Javni spomenci obilježje su svih povijesnih razdoblja pa tako i novoga vijeka. Privatni stambeni objekti su na svojim pročeljima ponekad imali zapisane godine gradnje ili dogradnje kao što je to bio slučaj s kućom Sasso. Također su imale i privatne kapelice, primjer ulomak iz palače Garagnin. Spomenimo i to kako su privatne palače i kuće imale kamene nužnike, primjer palače Garagnin i kuće Dragazzo. Kameni ulomci povijesno su svjedočanstvo jednog vremena u Trogiru, iz čega se može dalje temeljem literature i arhivskih izvora razviti zanimljiva priča o njihovom značaju i ulozi kao prilog pojašnjenju svakodnevice određenog razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski