Pregled bibliografske jedinice broj: 1054295
Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine
Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine. Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1054295 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma
Posavine
(Ecology, regeneration and protection of Posavina
floodplain forests)
Autori
Oršanić, Milan ; Mikac, Stjepan ; Ugarković, Damir ; Drvodelić, Damir ; Diminić, Danko ; Kranjec Orlović, Jelena ; Milotić, Marno ; Hrašovec, Boris ; Franjević, Milivoj ; Vucelj, Marko ; Bjedov, Linda ; Margaletić, Josip
Ostali urednici
Oršanić, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
368
ISBN
978-953-292-061-1
Ključne riječi
Ekologija, obnova, zaštita, poplavne šume
(Ecology, regeneration, protection, floodplain forests)
Sažetak
Znanstvena knjiga Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine nastala je kao rezultat rada na projektu Ekologija i obnova poplavnih šuma Posavine koji je odobrilo poduzeće Hrvatske šume d. o. o. Predlagač i izvoditelj projekta bio je Sveučilište u Zagrebu Šumarski fakultet, odnosno djelatnici Zavoda za ekologiju i uzgajanje šuma te Zavoda za zaštitu šuma i lovno gospodarenje, a financiran je od strane poduzeća Hrvatske šume d. o. o. Projekt je bio aplikativan i multidisciplinaran, a razdoblje istraživanja trajalo je od 2013. do 2015. Problemi oko obnove glavnih vrsta šumskog drveća u poplavnim šumama te odumiranje stabala i propadanje čitavih sastojina, bili su motiv za predlaganje ovog projekta. Tijekom trajanja projekta intenziviralo se odumiranje stabala poljskog jasena, što je pokazatelj poremećaja u funkcioniranju ovih šumskih ekosustava te se zbog toga veći dio ove znanstvene knjige upravo i bavi tom problematikom. Knjiga je podijeljena u šest poglavlja, koja su pisali specijalisti prema područjima njihove ekspertize. U prvom je poglavlju obrađen utjecaj klimatskih čimbenika na rast poljskog jasena. Klimatske promjene u kombinaciji s antropogenim utjecajem značajno su izmijenile hidrološke prilike na području Posavine. One su uzrokovale i značajne promjene vidljive u radijalnom prirastu poljskog jasena. Obnova sastojina otežana je, a u slučaju prezrelih sastojina valja provoditi umjetnu obnovu sa starijim i otpornijim sadnicama. U drugom je poglavlju utvrđen odnos stanišnih i strukturnih čimbenika prema odumiranju stabala poljskog jasena. Klimatski, hidrološki i strukturni čimbenici utječu na odumiranje stabala poljskog jasena. Posljedica odumiranja smanjenje je gospodarskih, ali i općekorisnih funkcija ovih šuma. U trećem je poglavlju obrađena problematika sjemenarstva i rasadničarske proizvodnje sadnica poljskog jasena i hrasta lužnjaka. Četvrto poglavlje govori o uzročnicima bolesti poljskog jasena. Među brojnim gljiva i gljivama sličnim organizmima, posebno se ističe vrsta Hymenoscyphus fraxineus kao najznačajniji patogen koji uzrokuje odumiranje poljskog jasena. Ovu gljivu smatramo glavnim biotskim čimbenikom u procesu odumiranja. Tematika petog poglavlja su uloge štetnih kukaca u procesu odumiranja poljskog jasena. U provedenim istraživanjima nije utvrđena jasna uloga istraživanih štetnih kukaca u pojavi odumiranja poljskog jasena, oni se ipak ne mogu zanemariti, posebice u skoroj budućnosti. Posljednje, i ne manje važno, poglavlje je o monitoringu sitnih glodavaca i zaštite od njihova štetnog utjecaja u poplavnim šumama. Predložen je novi sustav monitoringa glodavaca u zaštiti šuma te novi tipovi lovki. Rezultatima ovih istraživanja došlo se do niza konkretnih spoznaja koje bi trebale uputiti praksu na kritične aspekte problema vezanih uz poplavne šume i olakšati njihovo rješavanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Linda Bjedov
(autor)
Danko Diminić
(autor)
Stjepan Mikac
(autor)
Damir Drvodelić
(autor)
Milivoj Franjević
(autor)
Marko Vucelja
(autor)
Boris Hrašovec
(autor)
Jelena Kranjec Orlović
(autor)
Josip Margaletić
(autor)
Damir Ugarković
(autor)
Marno Milotić
(autor)
Milan Oršanić
(autor)