Pregled bibliografske jedinice broj: 1053972
Regioselektivno mehanokemijsko halogeniranje veze C–H u azobenzenu pomoću paladijevih(II) katalizatora
Regioselektivno mehanokemijsko halogeniranje veze C–H u azobenzenu pomoću paladijevih(II) katalizatora // Knjiga sažetaka - Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a / Rončević, Sanda ; Barišić, Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 53-53 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1053972 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Regioselektivno mehanokemijsko halogeniranje
veze C–H u azobenzenu pomoću paladijevih(II)
katalizatora
(Regioselective mechanochemical C-H bond
halogenation in azobenzene using palladium(II)
catalysts)
Autori
Barišić, Dajana ; Juribašić Kulcsár, Marina ; Ćurić, Manda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
/ Rončević, Sanda ; Barišić, Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 53-53
ISBN
978-953-6076-57-4
Skup
4. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 4th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
C-H bond halogenation ; azobenzene, palladium ; mechanochemistry
(C-H bond halogenation ; azobenzene ; palladium ; mechanochemistry)
Sažetak
Razvoj metoda za izravnu i selektivnu zamjenu inertnih veza ugljik-vodik vezama ugljik- halogen, ugljik-kisik, ugljik-dušik, ugljik- sumpor te ugljik-ugljik od iznimne je važnosti za organsku sintezu. Tradicionalni pristupi za nastajanje takvih veza oslanjaju se na reakcije u otopini što često podrazumijeva korištenje dugotrajnih sintetskih protokola, predfunkcionalizaciju reaktanata te stvaranje neželjenih nusprodukata. Izravna transformacija inertne veze C–H potaknuta katalizatorima prijelaznih metala (npr. Pd, Ir, Rh, Pt) u druge funkcionalne skupine pristup je koji značajno pojednostavljuje sintezu te smanjuje stvaranje nusprodukata. Temelji se na upotrebi supstrata s donorskom skupinom koja se veže na metalni centar te ga time smješta u blizinu specifične veze C–H, zatim dolazi do stvaranja veze ugljik-metal koja s vezom donor- metal zatvara metalaciklički prsten. Novonastala veza ugljik-metal mnogo je reaktivnija od one ugljik-vodik te se daljnjom reakcijom s odgovarajućim supstratom može postići njena pretvorba u neku od željenih veza, a donorska skupina odgovorna je za regioselektivnost tih reakcija. Među katalizatorima prijelaznih metala ističu se paladijevi spojevi zbog svoje sposobnosti da se vežu na veliki broj usmjeravajućih skupina i njihove kompatibilnosti s uobičajenim oksidansima. Kao zelenija alternativa reakcijama provedenim u otopini nametnula se mehanokemija, tj. provođenje kemijskih reakcija induciranih izravnom apsorpcijom mehaničke energije. To je ekološki prihvatljiviji pristup bez otapala kojim se mogu sintetizirati postojeće ili nove kemikalije, a takve reakcije ne zahtijevaju topljive reaktante te mogu rezultirati u većim reakcijskim iskorištenjima i kraćim vremenima reakcija od onih provedenih u otopini. Kao nastavak našeg prijašnjeg komparativnog mehanističkog istraživanja mehanokemijske aktivacije veze C–H u nesimetrično supstituiranom azobenzenu s uobičajenim paladijevim(II) katalizatorima, uz upotrebu tekućih i/ili krutih aditiva, u ovom radu ispitana je mogućnost selektivnog mehanokemijskog halogeniranja orto-položaja azobenzena pomoću paladijevih(II) katalizatora. Očekuje se da će rezultati proširiti potencijal katalitičke funkcionalizacije veze C–H u ekološki prihvatljivim reakcijskim uvjetima te učiniti primjenu mehanokemijskih metoda u funkcionalizaciji veza C–H bolje kontroliranom i pouzdanijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9951 - Mehanokemijska aktivacija i funkcionalizacija veze C–H potaknuta paladijem i usmjerena ligandom (MECHEMFUN) (Ćurić, Manda, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb