Pregled bibliografske jedinice broj: 1053846
Biološki učinci srebrnih nanočestica na larvalni razvoj ježinca Paracentrotus lividus
Biološki učinci srebrnih nanočestica na larvalni razvoj ježinca Paracentrotus lividus, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za prirodne i zdravstvene studije, Pula
CROSBI ID: 1053846 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biološki učinci srebrnih nanočestica na larvalni
razvoj ježinca Paracentrotus lividus
(Biological impact of silver nanoparticles on the
larval development of sea urchin Paracentrotus
lividus)
Autori
Ilijić, Lucia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za prirodne i zdravstvene studije
Mjesto
Pula
Datum
13.02
Godina
2020
Stranica
41
Mentor
Lyons, Daniel Mark
Neposredni voditelj
Burić, Petra
Ključne riječi
larvalni razvoj ; Paracentrotus lividus ; srebrne nanočestice ; SUEDT
(larval development ; Paracentrotus lividus ; silver nanoparticles ; SUEDT)
Sažetak
Nanočestice srebra (AgNP) imaju široku primjenu u medicinske, prehrambene, zdravstvene, potrošačke i industrijske svrhe. S obzirom na sve veću zastupljenost proizvoda koji sadrže AgNP očekuje se i sve veća opterećenost okoliša ovim nanočesticama, te raste važnost istraživanja koja se bave njihovim utjecajem na žive organizme. Cilj ovog rada bio je ispitati potencijalnu toksičnost AgNP na larvalni razvoj ježinca Paracentrotus lividus primjenom testa embrionalnog razvoja ježinca (SUEDT). Oplođene zigote ježinaca izložene su koncentracijama od 50, 100 i 500 μg/L AgNP te se nakon 48h mjerila duljina larvi. Pri koncentracijama od 50 i 100 μg/L AgNP, uočen je porast u brzini razvoja i veličini larvi u odnosu na kontrolnu skupinu, a koncentracija od 500 μg/L AgNP uzrokovala je zastoj u razvoju larvi i značajno smanjenje duljine u odnosu na kontrolnu skupinu. S toga, provedba testa dokazala je da AgNP imaju toksičan učinak na ispitivanu vrstu ovisan o primijenjenoj dozi, a opaženi stimulacijski učinak nižih koncentracija na larvalni razvoj moguća je posljedica znanstvenog principa poznatog kao hormesis. Međutim, potrebno je provesti daljnja istraživanja kako bi se utvrdili točni mehanizmi paralelnog djelovanja AgNP i različitih abiotičkih faktora (pH, otopljeni kisik, temperatura, amonijak) na larvalni razvoj ove vrste te kako bi se utvrdio točan mehanizam interakcije AgNP sa oplođenim jajnim stanicama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-5351 - Određivanje fizikalno-kemijskih svojstava i toksičnosti nanočestica srebra, bakra i plastike kao potencijalno štetnih novih materijala u obalnim vodama (NANO-EMC2) (Lyons, Daniel Mark, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli