Pregled bibliografske jedinice broj: 1052485
Uticaj gimnastičkog programa na koordinaciju tela
Uticaj gimnastičkog programa na koordinaciju tela // 6th International Scientific Conference of Slovenian Gymnastics Federation / Samardžija Pavletič, M. ; Istenič, N. (ur.).
Ljubljana: Slovenian Gymnastics Federation, 2019. str. 133-141 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1052485 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uticaj gimnastičkog programa na koordinaciju tela
(The impact of gymnastics training on body coordination)
Autori
Aleksić-Veljković, Aleksandra ; Herodek, Katarina ; Stojanović, Marija ; Milčić, Lucija ; Živčić Marković, Kamenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
6th International Scientific Conference of Slovenian Gymnastics Federation
/ Samardžija Pavletič, M. ; Istenič, N. - Ljubljana : Slovenian Gymnastics Federation, 2019, 133-141
ISBN
978-961-6733-18-2
Skup
6th International Scientific Conference of Slovenian Gymnastics Federation
Mjesto i datum
Ljubljana, Slovenija, 18.01.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Motorička kontrola ; Gimnastika ; T-test
(motor efficiency ; gymnastics ; t-test)
Sažetak
Sportska gimnastika je sport koji zahteva izvođenje različitih elemenata na gimnastičkim spravama, ali uz održavanje ravnoteže i očuvanje estetske vrednosti vežbe. Takođe, gimnastika je važna aktivnost za zdrav rast i razvoj dečje koordinacije, ravnoteže i drugih motoričkih sposobnosti. U ovom sportu, može se razlikovati put od prirodnog kretanja do vrlo složenih akrobatskih elemenata. Koordinacija i ravnoteža su najvažnije motoričke osobine koje određuju učenje veština i postizanje rezultata u mlađim kategorijama. U ovoj studiji učestvovalo je dvadeset tri devojčica (7, 11 ± 93 godina) iz Niša (Srbija). Roditelji i učesnice bili su informisani o prirodi i mogućim neugodnostima vezanim za studiju. Studija je odobrena od strane Etičkog komiteta Univerziteta. Trening program je trajao 60 minuta tri puta nedeljno tokom četiri meseca. Obuka je uključivala aktivnosti zasnovane na osnovnim veštinama i učenju osnovnih elemenata sportske gimnastike. Podaci su prikupljeni u decembru 2017. godine, a drugi test je izvršen u martu 2018. godine. Za merenje bilateralne koordinacije i ravnoteže kod dece korišćena su dva podtesta Bruininks- Oseretski testa motoričkih sposobnosti, drugo izdanje (BOT-2). Rezultati eksperimentalnog programa pokazali su značajna poboljšanja u pet testnih varijabli koordinacije: Dodirivanje nosa kažiprstom - Zatvorene oči, Skakanje sinhronizovano, Skakanje u mestu - Suprotne strane Sinhronizovane, tapkanje nogama i prstima - Suprotne strane sinhronizovane strane, i bilateralna koordinacija ukupno (p <0.05). Nije postojala statistički značajna razlika između skakanja u mestu - iste strane sinhronizovane, okretanje palca i kažiprsta i tapkanje stopala i prstiju - iste strane sinhronizovane.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb