Pregled bibliografske jedinice broj: 1051307
Kintečki model sinteze biodizela katalizirane enzimom lipaza
Kintečki model sinteze biodizela katalizirane enzimom lipaza // XIII. Susret mladih kemijskih inženjera-Knjiga sažetaka / Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020. str. 113-113 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1051307 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kintečki model sinteze biodizela katalizirane enzimom lipaza
(KINETIC MODEL OF BIODIESEL SYNTHESIS CATALYSED BY LIPASE)
Autori
Bačić, Matea ; Ljubić, Anabela ; Gojun, Martin ; Šalić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIII. Susret mladih kemijskih inženjera-Knjiga sažetaka
/ Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020, 113-113
ISBN
978-953-6894-71-0
Skup
XIII. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2020)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biodizel, lipaza, matematički model, kinetički parametri
(biodiesel, lipase, mathematical modeling, kinetic parameters)
Sažetak
Danas se sve više teži primjeni obnovljivih i održivih izvora energije, pri čemu je od posebnog interesa upotreba biogoriva koja su ekološki prihvatljivija u odnosu na fosilna goriva, a dobivaju se iz izvora čija je raspoloživost praktički neograničena. Kao alternativa fosilnom dizelu znatnu pozornost privukao je biodizel, ester viših masnih kiselina i nižih alkohola. Iako je šaržna proizvodnja biodizela procesom transesterifikacije koja se provodi uz kiseline i lužine kao katalizatore industrijski najzastupljenija, sve se više uočavaju prednosti korištenja enzima kao katalizatora u ovom procesu. Osim toga, intenzifikacija procesa proizvodnje biodizela ostvaruje se i njegovom kontinuiranom proizvodnjom, pri čemu je primjena mikroreaktora za provedbu procesa transesterifikacije rezultirala izrazitim povećanjem produktivnosti ovog procesa. Provedbom procesa u mikroreaktoru postižu se veća učinkovitost te znatne uštede energije i sirovina, što je prvenstveno posljedica velikog omjera površine i volumena kao glavne karakteristike mikrosustava. U ovom radu je provedena sinteza biodizela u PTFE mikroreaktoru (d = 500 µm, V = 235, 62 μL) katalizirana enzimom lipaza. Postavljen je matematički model procesa, a za opis kinetike reakcije korišten je Bi-Bi Ping- Pong kinetički model. Rezultati dobiveni pokusima u mikroreaktoru pri različitim početnim koncentracijama reaktanata i produkata korišteni su za procjenu parametara kinetičkog modela. Ocjena valjanosti matematičkog modela procesa provedena je usporedbom s rezultatima neovisnih pokusa te je na razini statističke pogreške utvrđeno njihovo dobro slaganje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-7993 - Razvoj integriranog mikrosustava za biokatalitičku proizvodnju biodizela (DeMSy(BioPro)2) (Zelić, Bruno, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb