Pregled bibliografske jedinice broj: 1050796
Kvalitativno narativno istraživanje dječje religioznost i u kontekstu pet dimenzija religioznosti
Kvalitativno narativno istraživanje dječje religioznost i u kontekstu pet dimenzija religioznosti // Bogoslovska smotra, 89 (2019), 4; 885-898 doi:https://orcid.org/0000-0001-8247-3941 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1050796 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvalitativno narativno istraživanje dječje
religioznost i u kontekstu pet dimenzija
religioznosti
(A qualitative‑narrative study of children’s
religiosity in the context of five dimensions of
religiosity)
Autori
Kovačević, Vlaho ; Kardum, Goran ; Malenica, Krunoslav
Izvornik
Bogoslovska smotra (0352-3101) 89
(2019), 4;
885-898
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kvalitativno istraživanje ; narativno istraživanje ; dimenzije religioznosti ; razvoj religioznosti ; svakodnevni život i religijske promjene.
(qualitative research ; narrative research ; dimensions of religiosity ; development of religiosity ; everyday life and religious changes.)
Sažetak
Istraživanje duhovnosti i religioznosti kod djece je podzastupljeno u istraživanjima u kontekstu rasta i razvoja a posebno su rijetka, ili ih uopće nema, kvalitativna istraživanja. Cilj ovog istraživanja je poimanje religioznosti kod djece u okviru pet temeljnih dimenzija religioznosti i to ideološkoj, iskustvenoj, intelektualnoj, posljedičnoj i ritualističkoj. Pomoću višedimenzionalne konceptualizacije religioznosti provedeno je kvalitativno narativno istraživanje povezanosti svakodnevnice i religioznosti na dvanaest učenika u dobi od 13 do 14 godina. Izvještaji djece u intervjuima pokazuju kako zamišljaju Boga kao osobu koja je iznad njihove razine postojanja, a istodobno sličan i jednak njima. Ne razlučuju nadnaravno i naravno već podrazumijevaju kao uobičajeno iskustvo što je u skladu s razinom kognitivnog razvoja. Savjest poistovjećuju s Božjim unutarnjim glasom dok neposredni mir i traganje u tišini povezuju sa spoznajom Boga. Te dvije dimenzije povezane su s odnosom i prihvaćanjem drugoga dok općenito religioznost poistovjećuju s psihološkom dimenzijom pripadanja. Buduća istraživanja trebaju se koristiti miješanom metodologijom, tj. upitnicima, dubinskim intervjuem i diskusijom grupe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ESCI, EBSCO, ERIH PLUS, IBZ Online.