Pregled bibliografske jedinice broj: 1050502
ULOGA NACIONALNIH UPRAVNIH SUDOVA U PRUŽANJU UČINKOVITE SUDSKE ZAŠTITE I PRIMJENI PRAVA EU
ULOGA NACIONALNIH UPRAVNIH SUDOVA U PRUŽANJU UČINKOVITE SUDSKE ZAŠTITE I PRIMJENI PRAVA EU // Godišnji znanstveni skup Akademije pravnih znanosti Hrvatske "Suradnja pravne znanosti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini: aktualne teme"
Mostar, Bosna i Hercegovina, 2019. (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 1050502 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ULOGA NACIONALNIH UPRAVNIH SUDOVA U PRUŽANJU UČINKOVITE SUDSKE ZAŠTITE I PRIMJENI PRAVA EU
(THE ROLE OF NATIONAL ADMINISTRATIVE COURTS IN PROVIDING EFFECTIVE JUDICIAL PROTECTION AND APPLICATION OF EU LAW)
Autori
Đanić Čeko, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Godišnji znanstveni skup Akademije pravnih znanosti Hrvatske "Suradnja pravne znanosti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini: aktualne teme"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 24.10.2019. - 25.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
nacionalni upravni sud, sud EU, upravni spor, učinkovita sudska zaštita, žalba
(national administrative court, Court of Justice of the European Union, administrative dispute, effective judicial protection, appeal)
Sažetak
Pravnu zaštitu subjektivnih prava zajamčenih pravom EU-e dužni su osigurati nacionalni upravni sudovi. U svrhu jačanja jamstva poštovanja temeljnih prava unutar EU-e, država članica obvezna je uspostaviti sustav pravnih lijekova i postupke u kojima se omogućuje učinkovita sudska zaštita. Ključna uloga djelotvornog sudskog nadzora u očuvanju vladavine prava u bilo kojem pravnom sustavu primjenjuju na sva područja prava EU-e koja treba provesti na nacionalnoj razini. To osobito vrijedi za doseg i stupanj obvezujućih učinaka sudskih odluka i obvezu javnih tijela da ih provedu u potpunosti te u dobroj vjeri. U prilog tome posebno valja istaknuti značaj načela ekvivalencije i načela procesne djelotvornosti. Cilj je rada analizirati odnos dijaloga i suradnje nacionalnih upravnih sudova sa sudom Europske unije te Europskim sudom za ljudska prava u pogledu standarda i procesnih jamstava propisanih čl. 6. i 13. Europske konvencije te čl. 47. Povelje o temeljnim pravima EU-e. Nadalje, valja razmotriti pridonosi li se primjeni načela učinkovite sudske zaštite i u kojoj mjeri djelotvornoj pravnoj zaštite putem žalbe u upravnom sporu. Isto tako, analizirat će se jedina presuda Upravnog suda u Osijeku iz 2015. koja predstavlja primjenu prava EU u upravno-sudskoj praksi. U prilog tumačenja odnosa nacionalnog i prava EU-e, ukazat će se na mišljenje nezavisnog odvjetnika od 30. travnja 2019. (predmet C-556/17) povodom zahtjeva za prethodnu odluku Upravnog i radnog suda u Pečuhu (Mađarska). Navedeni predmet odnosi se na sudski nadzor upravnih odluka o zahtjevima za međunarodnu zaštitu u korelaciji s pravom na djelotvoran pravni lijek i pitanje nadležnosti nacionalnog suda ograničenu na ovlast poništavanja. Autorica će završno iznijeti zaključna promišljanja o odabranoj tematici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo