Pregled bibliografske jedinice broj: 1048745
Kvalitativno i kvantitativno određivanje odabranih izotiocijanata plinskom kromatografijom
Kvalitativno i kvantitativno određivanje odabranih izotiocijanata plinskom kromatografijom, 2019., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 1048745 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvalitativno i kvantitativno određivanje odabranih izotiocijanata plinskom kromatografijom
(Qualitative and quantitative determination of selected isothiocyanates using gas chromatography)
Autori
Kuzmanić, Branka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
16.10
Godina
2019
Stranica
68
Mentor
Burčul, Franko
Ključne riječi
izotiocijanati, plinska kromatografija, plamenoionizacijski detektor, krivulja umjeravanja
(isothiocyanates, gas chromatography, flame ionization detector, calibration curve)
Sažetak
Cilj istraživanja: Razvoj i vrednovanje metode za kvalitativno i kvantitativno određivanje izopropil-izotiocijanata, alil-izotiocijanata, benzil-izotiocijanata i 2-feniletil-izotiocijanata primjenom plinske kromatografije uz plamenoionizacijski detektor, FID. Materijali i metode: Pripremljeno je 12 standardnih otopina izopropil-izotiocijanata, alil-izotiocijanata, benzil-izotiocijanata i 2-feniletil-izotiocijanata masenih koncentracija od 0, 01 mg mL-1 do 10, 00 mg mL-1 s diklormetanom kao otapalom koje su analizirane plinskom kromatografijom uz plamenoionizacijski detektor (GC-FID). Primijenjene su dvije metode u kojima se mijenjao temperaturni program peći u kojoj je smještena kolona i split omjer injektora, dok su ostali parametri bili konstantni. Korištena je kapilarna kolona s nepolarnom nepokretnom fazom. Kao pokretna faza se koristio helij, za sagorijevanje analita u detektoru su se koristili zrak i vodik, a dušik se koristio za ujednačavanje bazne linije. Rezultati: Analizom je uočeno da brži temperaturni porast ne ometa razdvajanje komponenata uzoraka, a smanjenje split omjera metodu čini osjetljivijom prema nižim koncentracijama analita. Srednje vrijeme zadržavanja izopropil-izotiocijanata iznosi 5, 505 min, alil-izotiocijanata 6, 304 min, benzil-izotiocijanata 14, 002 min, a 2-feniletil-izotiocijanata 15, 300 min. Krivulja umjeravanja je konstruirana na najmanje 11 točaka za svaki od izotiocijanata te je podijeljena na dvije krivulje umjeravanja za dva područja koncentracija. Zaključci: Plinska kromatografija uz plamenoionizacijski detektor je prihvatljiva tehnika za kvalitativno i kvantitativno određivanje izotiocijanata. Razvijena metoda je primjenjiva za četiri odabrana izotiocijanata i područje masenih koncentracija koje obuhvaća tri reda veličine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1316 - Biljke kao izvor bioaktivnih sumporovih spojeva te njihova sposobnost hiperakumulacije metala (BioSMe) (Blažević, Ivica, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Franko Burčul
(mentor)