Pregled bibliografske jedinice broj: 1047740
Stigmatizacija osoba oboljelih od mentalnih poremećaja
Stigmatizacija osoba oboljelih od mentalnih poremećaja // Izazovi u sestrinstvu - Pacijent prije svega (Challenges for the Nursing Profession - The Patient Comes First / Eljuga, Ksenija (ur.).
Bjelovar: Veleučilište u Bjelovaru, 2020. str. 110-116 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1047740 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stigmatizacija osoba oboljelih od mentalnih poremećaja
(Stigmatization of people with mental disorders)
Autori
Salaj, Tamara ; Jajtić, Maja ; Grabovac, Đurđica ; Eljuga, Ksenija ; Rafaj, Goranka ; Žulec, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Izazovi u sestrinstvu - Pacijent prije svega (Challenges for the Nursing Profession - The Patient Comes First
/ Eljuga, Ksenija - Bjelovar : Veleučilište u Bjelovaru, 2020, 110-116
ISBN
978-953-7676-31-5
Skup
1. Simpozij stručnog studija Sestrinstva Veleučilišta u Bjelovaru: Izazovi u sestrinstvu: pacijent prije svega
Mjesto i datum
Bjelovar, Hrvatska, 22.11.2019. - 22.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mentalni poremećaji ; stigmatizacija ; predrasude ; stigma
(mental disorders ; stigmatization ; prejudices ; stigma)
Sažetak
Stigmatizaciju osoba oboljelih od mentalnih poremećaja definiramo kao negativno obilježavanje osoba oboljelih od mentalnog poremećaja. Povezana je s predrasudama i negativnim stavovima koji su utemeljeni na pogrešnim činjenicama i uzrokovana je kombinacijom neznanja i straha. Osobe oboljele od mentalnih poremećaja, osim poteškoća povezanih sa svojim primarnim oboljenjem, suočene su i s teškoćama koje proizlaze iz njihove stigmatizacije u sredini u kojoj žive i ustanovama u kojima se liječe. Stigmatizacija dovodi do snižavanja samopoštovanja te do osjećaja izolacije, usamljenosti i diskriminacije, što dodatno otežava liječenje primarne bolesti. Psihijatrija je kroz povijest prolazila kroz razne etape tijekom kojih se mijenjalo i mišljenje o psihički bolesnim osobama. Negativno mišljenje javnosti o opasnosti od psihičkih bolesnika općenito je poraslo sredinom 20. stoljeća, a pripisuje se početku deinstitucionalizacije psihijatrije i posljedično većem broju kontakata s psihičkim bolesnicima. Doživljavanje psihičkog bolesnika opasnim implicira strah i izbjegavanje kontakta s njim, što čini jedan od temelja stigmatizacije. Stigma je prepreka kvalitetnom životu velikog broja oboljelih od psihičke bolesti te je stoga potrebno kontinuirano raditi na smanjivanju njezinih negativnih posljedica. Stigma psihičke bolesti jedna je od glavnih prepreka liječenja i oporavka oboljelih, njihova zapošljavanja te vođenja zadovoljavajućeg života. Mentalno zdravlje neodvojivo je od fizičkog, jednako je važno te ga je zato iznimno važno njegovati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Bjelovaru