Pregled bibliografske jedinice broj: 1047438
Virusni gastroenteritisi u svinja: trenutne spoznaje i izazovi
Virusni gastroenteritisi u svinja: trenutne spoznaje i izazovi // Veterinarska stanica, 51 (2020), 1; 53-66 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1047438 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Virusni gastroenteritisi u svinja: trenutne spoznaje i izazovi
(Viral gastroenteritis in pigs: current knowledge and challenges)
Autori
Brnić, Dragan ; Šimić, Ivana ; Kovačević, Alen ; Krešić, Nina
Izvornik
Veterinarska stanica (0350-7149) 51
(2020), 1;
53-66
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
gastroenteritis ; svinja ; Coronaviridae ; Rotavirus ; biosigurnosne mjere
(gastroenteritis ; pig ; Coronaviridae ; Rotavirus ; biosecurity measures)
Sažetak
Virusni gastroenteritisi kod svinja predstavljaju kontinuirani izazov za uzgajivače svinja, kako sa stajališta zdravstvenog upravljanja stadom, tako i sa stajališta primjene odgovarajućih biosigurnosnih mjera. U etiologiji se ističu koronavirusi i rotavirusi, a odlikuje ih izlučivanje u visokim koncentracijama, niska infektivna doza, iznimna stabilnost u okolišu i visoka kontagioznost. Uzročnici epizootija s izraženim mortalitetima u sisajuće prasadi (do 100%) su upravo koronavirusi, poglavito virus epidemijskog proljeva svinja (PEDV) koji je uzrokovao značajne gubitke u svinjogojstvu u svijetu, ali i kod nas. Osim PEDV-a, predstavnici koronavirusa koji su značajni patogeni kod svinja su i virus transmisivnog gastroenteritisa svinja (TGEV), svinjski deltakoronavirus (PDCoV) te nedavno opisani koronavirus sindroma akutnog proljeva kod svinja (SADS-CoV). Iako ubikvitarni, i rotavirusi, a naročito vrsta Rotavirus A (RVA) od ukupno pet vrsta dokazanih u svinja, predstavljaju značajne uzročnike gastroenteritisa u mlađih dobnih kategorija, a poznat je i njihov zoonotski potencijal. Iako koronavirusi koji inficiraju svinje nisu dokazani kod ljudi, smatra se da svinjski deltakoronavirusi možda posjeduju taj potencijal. Primjer SADS-CoV i njegovog prijenosa sa šišmiša na svinje ističe važnost pretraživanja divljih životinja koje su dokazano izvorište bolesti važnih za veterinarsko i humano javno zdravstvo. Patogeneza, klinička slika, obdukcijski i patohistološki nalaz su slični kod svih virusnih gastroenteritisa u svinja te u slučaju pojave vodenastog proljeva žućkasto-bijele boje i povraćanja visokog morbiditeta i mortaliteta naročito u sisajuće prasadi, moramo posumnjati na virusne uzročnike. Upravo je stoga pravovremena dijagnostika ključna kako bi se čim ranije mogle primijeniti odgovarajuće mjere i spriječiti širenje bolesti, a time i smanjiti štete. Liječenje je simptomatsko, a cjepiva nisu dostupna na našem tržištu te se kontrola ovih virusnih infekcija svodi na dobro zdravstveno upravljanje stadom i primjenu strogih higijensko-sanitarnih te vanjskih i unutarnjih biosigurnosnih mjera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-8580 - Rotavirusi u ekosustavu Republike Hrvatske: molekularna epidemiologija i zoonotski potencijal (REco) (Brnić, Dragan) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus