Pregled bibliografske jedinice broj: 1046360
Izazovi nove Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije za hrvatsku poljoprivredu
Izazovi nove Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije za hrvatsku poljoprivredu // Zbornik radova Znanstveno-stručnog skupa "Razvoj hrvatske poljoprivrede u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom Europske unije za razdoblje 2021-2027" / Šatović, Zlatko (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 43-50 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1046360 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi nove Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije za hrvatsku poljoprivredu
(Challenges of the New Common Agricultural Policy of the European Union for Croatian Agriculture)
Autori
Franić, Ramona ; Kovačićek, Tihana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Znanstveno-stručnog skupa "Razvoj hrvatske poljoprivrede u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom Europske unije za razdoblje 2021-2027"
/ Šatović, Zlatko - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 43-50
ISBN
978-953-8276-05-7
Skup
Razvoj hrvatske poljoprivrede u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom Europske unije za razdoblje 2021-2027
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda, poljoprivredna politika, Hrvatska, Europska unija
(agriculture, agricultural policy, Croatia, European Union)
Sažetak
Dugo razdoblje centralno-planiranog gospodarstva ostavilo je znatne posljedice na prioritete hrvatskog gospodarstva i procese donošenja gospodarskih (ekonomskih) odluka. Kašnjenje u prilagodbi europskim standardima može se obrazložiti povijesnim okolnostima (Domovinskim ratom), ali i nejasnom političkom orijentacijom u domeni poljoprivrede. Poljoprivreda je važan sektor za hrvatsko gospodarstvo, a njezin razvoj se mora planirati u širem, europskom kontekstu, imajući na umu mogućnosti ZPP-a poslije 2020. godine. To znači da je sa stajališta donositelja agrarno-političkih odluka nužno definirati gospodarsku i stratešku ulogu poljoprivrede u nacionalnom okruženju te identificirati rizike i mogućnosti njezinog razvoja. Stoga su, na osnovi analize sadržaja sekundarnih izvora (statističkih baza, stručnih i znanstvenih radova), ciljevi rada identificirati: (1) najvažnije karakteristike reformi Zajedničke poljoprivredne politike s naglaskom na programsko razdoblje nakon 2020., (2) društveno gospodarska obilježja hrvatske poljoprivrede (3) ostvarenost ciljeva dosadašnje hrvatske poljoprivredne politike te (4) izglede za hrvatsku poljoprivredu u kontekstu Zajedničke poljoprivredne politike nakon 2020. U planiranju poljoprivrednog i ruralnog razvoja, preporučujemo odrediti se prema alternativnim funkcijama poljoprivredne proizvodnje, kao što su proizvodnja sirovina za tekstilnu i kemijsku industriju te energetiku. Ruralni prostor nudi i brojne druge poslovne aktivnosti kojima se pridonosi razvoju. Donositelji odluka bi trebali od ponuđenih modela u nastupajućem paketu Zajedničke poljoprivredne politike odabrati one koji najviše ili najbrže pridonose osnovnom cilju agrarne i ruralne politike - dohotku poljoprivrednika i ostalih dionika u ruralnom prostoru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb