Pregled bibliografske jedinice broj: 1045662
Confined in Movement. The Croatian Section of the Balkan Refugee Corridor
Confined in Movement. The Croatian Section of the Balkan Refugee Corridor // Formation and Disintegration of the Balkan Refugee Corridor. Camps, Routes and Borders in Croatian Context / Bužinkić, Emina ; Hameršak, Marijana (ur.).
Zagreb : München: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Centar za mirovne studije (CMS) ; Centar za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (CEDIM), 2018. str. 9-41
CROSBI ID: 1045662 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Confined in Movement. The Croatian Section of the Balkan Refugee Corridor
Autori
Hameršak, Marijana ; Pleše, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Formation and Disintegration of the Balkan Refugee Corridor. Camps, Routes and Borders in Croatian Context
Urednik/ci
Bužinkić, Emina ; Hameršak, Marijana
Izdavač
Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Centar za mirovne studije (CMS) ; Centar za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (CEDIM)
Grad
Zagreb : München
Godina
2018
Raspon stranica
9-41
ISBN
978-953-8089-30-5
Ključne riječi
Balkanski koridor, izbjeglički kamp, migracije, europski režim kontrole granica
(Balkan corridor, refugee camp, migration, European border control regime)
Sažetak
Nakon osvrta na temeljne smjerove izgradnje suvremenih europskih granica, odnosno na eksterne, interiorizirane i eksteriorizirane granice nove Europe, rad se fokusira na poseban tip interiorizirane granice formirane u kasno ljeto 2015. godine koja je uskoro, gledano iz perspektive Hrvatske i Unije, dobila i eksterioriziranu dimenziju. Tada se u skladu s domopolitičkim taktikama (Walters 2004) u osnovi punktualnom obliku interioriziranih europskih granica (Rahola 2011: 96-97) pridružuje i onaj linijski – mreži detencijskih centara pridružuje se izbjeglički koridor. Balkanski koridor u sljedećim je mjesecima u stalnoj mijeni pravila i smjerova prolazio državnim teritorijima i ubrzano kanalizirao kretanje više stotina tisuća izbjeglica, da bi se na kraju, govorimo li o hrvatskoj dionici, sveo na mjesto imobilizacije iz kojega, kako se činilo, nema izlaza, a o čemu govorimo u posljednjem dijelu članka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
Napomena
Preveo Juraj Šutej. Prijevod prethodno objavljenog rada = 2017. „Zarobljeni u kretanju. O hrvatskoj dionici balkanskog koridora“. U Kamp, koridor, granica. Studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu. Emina Bužinkić i Marijana Hameršak, ur. Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku, Centar za mirovne studije i Fakultet političkih znanosti – CEDIM, str. 9-39. ISBN: 978-953-8089-13-8.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb