Pregled bibliografske jedinice broj: 1044570
„Doba reda, stege i čestitosti”: urednička politika dječjeg časopisa Ustaška uzdanica (1941.–1945.)
„Doba reda, stege i čestitosti”: urednička politika dječjeg časopisa Ustaška uzdanica (1941.–1945.) // Časopisi za decu: jugoslovensko nasleđe: (1918-1991) : zbornik radova / Tropin, Tijana ; Barać, Stanislava (ur.).
Beograd: Institut za književnost i umetnost u Beogradu, 2019. str. 243-259 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1044570 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Doba reda, stege i čestitosti”: urednička politika dječjeg časopisa Ustaška uzdanica (1941.–1945.)
("An age of order, discipline and honesty": the editorial politics of the children's magazine Ustaška uzdanica (1941-1945))
Autori
Karlić, Virna ; Šakić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Časopisi za decu: jugoslovensko nasleđe: (1918-1991) : zbornik radova
/ Tropin, Tijana ; Barać, Stanislava - Beograd : Institut za književnost i umetnost u Beogradu, 2019, 243-259
ISBN
978-86-7095-250-8
Skup
Časopisi za decu: jugoslovensko nasleđe (1918-1991)
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 07.12.2017. - 08.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
časopis ; ideologija ; paratekst ; jezična politika ; Nezavisna Država Hrvatska ; Ustaška uzdanica ; Vinko Kos
(children's periodical ; ideology ; paratext ; language policy ; Independent State of Croatia ; Ustaška uzdanica ; Vinko Kos)
Sažetak
Rad se bavi Ustaškom uzdanicom, dječjim časopisom iz doba Nezavisne Države Hrvatske (1941. − 1945.). Riječ je o publikaciji namijenjenoj djeci uzrasta od sedam do jedanaest godina. U uvodnim poglavljima iznose se osnovni podaci o časopisu te o njegovoj ciljanoj čitateljskoj publici − pripadnicima najmlađe dobne skupine Ustaške mladeži, sastavnice Ustaškog pokreta. Središnji dio rada posvećen je analizi uredničke politike časopisa, s naglaskom na zastupljenosti i tipu prezentacije ideoloških, propagandnih sadržaja. Posebna je pažnja posvećena djelatnosti glavnoga urednika Vinka Kosa i njegovoj „filozofiji odgoja“ te analizi parateksta Ustaške uzdanice. Osim toga, preispituje se utjecaj službene jezične politike NDH na jezik časopisa. U radu je u kratkim crtama opisan dječji časopis Ustaška uzdanica te su izneseni podaci o njegovoj ciljanoj čitateljskoj publici i funkciji koja mu je bila namijenjena u radu s djecom osnovnoškolskog uzrasta. Analiza uredničke politike časopisa donosi podatke o uredniku Vinku Kosu i njegovom razumijevanju odgoja, koji bi trebao biti podređen političkim i kulturnim interesima državnog aparata. Podacima iz parateksta časopisa prikazano je na koje je načine časopis njegovao i poticao pozitivnu percepciju političkih i kulturnih vrijednosti države, te kako se to u konačnici odražavalo na sadržaj i jezik književnih djela čitateljske publike časopisa, koja i sama postaju sredstva ustaške propagande. Analiza je pokazala da je ova publikacija u mnogočemu srodna onovremenim propagandnim i odgojno- obrazovnim nacističkim publikacijama namijenjenim djeci i omladini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija