Pregled bibliografske jedinice broj: 1042043
Kreiranje baze podatka o iseljeništvu i uloga Hrvatskog državnog arhiva u osmišljavanju strategije povezivanja hrvatske dijaspore
Kreiranje baze podatka o iseljeništvu i uloga Hrvatskog državnog arhiva u osmišljavanju strategije povezivanja hrvatske dijaspore // MEĐUNARODNI ZNANSTVENOSTRUČNI SKUP MIGRACIJSKI PROCESI IZMEĐU HRVATSKE I JUŽNE AMERIKE POVIJEST, KULTURA I DRUŠTVO (knjižica sažetaka) / Luchetti, María Florencia ; Perić Kaselj, Marina (ur.).
Zagreb: Vlastita naklada, 2019. str. 77-78 (predavanje, nije recenziran, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1042043 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kreiranje baze podatka o iseljeništvu i uloga Hrvatskog državnog arhiva u osmišljavanju strategije povezivanja hrvatske dijaspore
(Creation of an emigration database and the role of the Croatian State Archives in devising a strategy for connecting the Croatian diaspora)
Autori
Hofgräff, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
MEĐUNARODNI ZNANSTVENOSTRUČNI SKUP MIGRACIJSKI PROCESI IZMEĐU HRVATSKE I JUŽNE AMERIKE POVIJEST, KULTURA I DRUŠTVO (knjižica sažetaka)
/ Luchetti, María Florencia ; Perić Kaselj, Marina - Zagreb : Vlastita naklada, 2019, 77-78
ISBN
978-953-7823-92-4
Skup
Međunarodni znanstvenostručni skup Migracijski procesi između Hrvatske i Južne Amerike: Povijest, kultura i društvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2019. - 20.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
: baza podataka, Iseljenički komesarijat, kartoteka iseljenika, molbenice Kotarskih poglavarstva, povezivanje hrvatske dijaspore
(Keywords: database, emigrant commissariat, file of emigrants, petitions of district governments, connecting the Croatian diaspora)
Sažetak
U okviru fonda Iseljenički komesarijat HR-HDA- 1071 dostupna je kartoteka iseljenika u kojoj su osim imena i prezimena, godina starosti, vjere, narodnosti, državljanstva, bračnog stanja, zanimanja i pismenosti iseljenika dostupni i podatci o mjestu i kotaru otkuda je pojedini iseljenik dolazio. To je izuzetno važan podatak ako se u obzir uzme činjenica da službena statistika u to vrijeme nije donosila podatke o iseljavanju stanovnika prema pojedinim mjestima i kotarevima. Za usporedbu s kartotekom iseljenika u rekonstruiranju podatka vezanih uz iseljene osobe mogu poslužiti i molbenice iseljenika upućene Kotarskim sreskim poglavarstvima koje su pohranjene u državnima arhivima u RH. Oba se izvora izvanredno nadopunjuju jer po svojoj formi sadržavaju različite rubrike vezane uz podatke o iseljeniku. Tako npr. na molbenici nedostaju podatci o datumu iseljenja, narodnosti, državljanstvu iseljenika – kao i podatci o luci ukrcaja/iskrcaja, prijevoznom društvu i sl., što se pak nalazi na karticama. Međutim, za razliku od kartica, podatci s molbenice sadrže podatke o podnositelju molbe, poput reguliranja vojne obveze, plaćanja poreza i sl., što su bili važni preduvjeti koje je iseljenik morao zadovoljiti prije negoli mu je bila izdana putna isprava. Na molbenicama se između ostaloga nalaze i fotografije iseljenika ili cijelih obitelji uz podatke o eventualnim obiteljskim vezama, što svakako nadopunjuje informacije o iseljenim osobama. Iz tih razloga i jednom i drugom izvoru treba posvetiti posebnu pozornost te u budućnosti inicirati i osmisliti bazu podataka u koju bi se unijeli svi navedeni podatci, a što bi trebalo nadograditi sličnim izvorima o hrvatskoj dijaspori koji su raspršeni diljem svijeta. To bi u konačnici po prvi puta iznjedrilo popis imena i prezimena svih iseljenih Hrvata, ali i drugih nacionalnosti za razdoblje 1923. – 1939. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest
Napomena
Rad će biti naknadno objavljen u Zborniku radaova sa skupa tijekom 2020.