Pregled bibliografske jedinice broj: 1041550
Nasilje u ranom neolitiku na istočnojadranskoj obali – primjer iz Smilčića
Nasilje u ranom neolitiku na istočnojadranskoj obali – primjer iz Smilčića // Program i sažeci znanstvenog skupa "Hvarski arhipelag i arheologija dalmatinskih otoka: od dinamične prošlosti do kulturnog turizma".
Hvar, Hrvatska, 2019. str. 28-29 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1041550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nasilje u ranom neolitiku na istočnojadranskoj obali – primjer iz Smilčića
(Violence in the Early Neolithic on the eastern Adriatic coast - an example from Smilčić)
Autori
Carić, Mario ; Marijanović, Brunislav ; Janković, Ivor ; Novak, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Program i sažeci znanstvenog skupa "Hvarski arhipelag i arheologija dalmatinskih otoka: od dinamične prošlosti do kulturnog turizma".
/ - , 2019, 28-29
Skup
Hvarski arhipelag i arheologija dalmatinskih otoka: od dinamične prošlosti do kulturnog turizma"
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 08.10.2019. - 11.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Rani neolitik ; nasilje ; ljudski ostaci ; Smilčić
(Early Neolithic ; violence ; human remains ; Smilčić)
Sažetak
U radu je predstavljen najraniji slučaj namjernog nasilja zabilježen na ljudskim koštanim ostacima s područja istočne jadranske obale i zaleđa. Tijekom arheoloških istraživanja rano/ srednjoneolitičkog nalazišta Smilčić - Barica pokraj Zadra koja je 2016. i 2017. godine vodio Brunislav Marijanović iz Sveučilišta u Zadru, pronađeni su koštani ostaci četiri osobe. Kostur iz groba 2 direktno je datiran radiokarbonskom metodom u period između 5574. i 5484. cal BP. Pokojnik je bio položen u ranoneolitičku jamu koja je djelomično oštećena ukopom srednjoneolitičkog rova. Kostur je ležao na lijevoj strani u zgrčenom položaju s desnom rukom savijenom kod ramena te orijentiran u smjeru istok-zapad. Uz sam kostur nisu pronađeni prilozi. Standardna bioarheološka analiza uključivala je određivanje starosti, spola, eventualne prisutnosti ozljeda i ostalih patoloških stanja. Metričke i morfološke karakteristike upućuju kako je kostur pripadao mlađem muškarcu starosti između 25 i 35 godina. Posebnu pozornost privukla je penetracijska ozljeda na intertrohanternom grebenu na posteriorno-proksimalnoj strani lijeve bedrene kosti. Fragment kamenog vrha strelice ili koplja dimenzija 15x4x3 mm još uvijek se nalazi duboko u kosti. Snimanje računalnom tomografijom pokazalo je formiranje novog sloja kosti kao reakcije na ozljedu, što sugerira da je ova osoba preživjela duže razdoblje. Znakovi zacjeljivanja na rubovima ozljede nisu prisutni, a sama ozljeda zasigurno je doprinijela smrti osobe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1450 - Rekonstrukcija prapovijesnog (od neolitika do brončanog doba) načina života na području Hrvatske – multidisciplinarni pristup (PASTLIVES) (Novak, Mario, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju,
Sveučilište u Zadru
Profili:
Brunislav Marijanović
(autor)
Mario Novak
(autor)
Ivor Janković
(autor)
Mario Carić
(autor)