Pregled bibliografske jedinice broj: 1039795
Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990. - 1995. Dokumenti. Knjiga 18. Dokumenti institucija pobunjenih Srba u Republici Hrvatskoj (svibanj - kolovoz 1995.)
Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990. - 1995. Dokumenti. Knjiga 18. Dokumenti institucija pobunjenih Srba u Republici Hrvatskoj (svibanj - kolovoz 1995.) / Križe, Željka ; Radoš, Ivan (ur.). Zagreb : Slavonski Brod: Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata (HMDCDR) ; Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2015 (zbornik dokumenata, arhivsko gradivo)
CROSBI ID: 1039795 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990. - 1995. Dokumenti. Knjiga 18. Dokumenti institucija pobunjenih Srba u Republici Hrvatskoj (svibanj - kolovoz 1995.)
(The Republic of Croatia and the Homeland War 1990.-1995., documents, Book 18., Documents of institutions of rebel Serbs in Croatia (May - August 1995))
Urednik/ci
Križe, Željka ; Radoš, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik dokumenata, arhivsko gradivo, znanstvena
Izdavač
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata (HMDCDR) ; Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
Grad
Zagreb : Slavonski Brod
Godina
2015
Stranica
391
ISBN
978-953-6659-99-9
Ključne riječi
Republika Hrvatska ; Domovinski rat ; srpska pobuna
(Republic of Croatia ; Homeland War ; Serbian rebellion)
Sažetak
Dokumenti institucija pobunjenih Srba u Republici Hrvatskoj (svibanj – kolovoz 1995.) osamnaesta su knjiga u seriji pod naslovom su knjiga u seriji koju pod naslovom Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990.-1995. – Dokumenti“, od 2007. objavljuje Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata. U knjizi su, s potrebnim znanstvenim aparatom, kronološki, u navedenom razdoblju, predstavljeni i opisani dokumenti iz arhivskog gradiva uglavnom vezanog za institucije tzv. Republike Srpske Krajine koji se čuvaju u Centru i drugim arhivskim ustanovama u Republici Hrvatskoj, a nekoliko je dokumenata tadašnje Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srpske. U knjizi su objavljeni dokumenti vezani za Operaciju „Bljesak“, koji zorno prikazuju stajališta srpskih vlasti te sadrže neobjektivno navedene i netočne podatke, koji zahtijevaju posebnu kritičku raščlambu. Nakon poraza SVK u operaciju „Bljesak“ u Borovu Selu je 17. svibnja započelo zasjedanje „Skupštine RSK“. Sadržaj izlaganja zastupnika na toj skupštini, ali i drugi dokumenti objavljeni u ovoj knjizi pokazuju postojanje snažnog sukoba „predsjednika RSK“ Milana Martića s „predsjednikom Vlade RSK“ Borislavom Mikelićem, zbog različitog pristupa provođenja gospodarske politike i razgovora s hrvatskom stranom te zbog pitanja ujedinjenja „RSK“ i RS u jedinstvenu srpsku državu. Na Skupštini su analizirani i razlozi poraza vojnih snaga pobunjenih Srba pa se iz objavljenog dokumenta mogu iščitati viđenja i stavovi pripadnika civilnih i vojnih institucija o toj temi, a posebno u govoru generala Milana Čeleketića. S obzirom na težinu poraza i gubitka Zapadne Slavonije, nakon operacije „Bljesak“ utemeljena je „Državna komisija za utvrđivanje uzroka i načina pada Zapadne Slavonije“", koja je 11. srpnja 1995. podnijela izvješće sastavljeno na temelju izvješća vodećih političkih i vojnih osoba u „RSK“, koje je objavljeno u knjizi. Srpski izvori iz svibnja 1991. objavljeni u ovoj knjizi svjedoče i o političkom sukobu dijela srpskog vodstva na okupiranom području Hrvatskog Podunavlja s „vlastima u Kninu“, ali i s vodstvom Republike Srpske. U knjizi su radi boljeg razumijevanja političkih prilika na neprijateljskoj strani u razdoblju između operacije „Bljesak“ i operacije „Oluja te neposredno nakon nje objavljeni i dijelovi transkripata nekoliko sjednica Vrhovnog savjeta obrane SRJ. Ukupno su u knjizi objavljena 104 dokumenta te predgovor i kazalo imena i mjesta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest