Pregled bibliografske jedinice broj: 1039511
Vrgada. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Zadarskoj nadbiskupiji
Vrgada. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Zadarskoj nadbiskupiji. Zagreb: Hrvatska kulturna udruga Pjevana baština ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Hrvatsko katoličko sveučilište, 2019 (monografija)
CROSBI ID: 1039511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrgada. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Zadarskoj nadbiskupiji
(Vrgada The Glagolitic folk Church Chanting in the Archdiocese of Zadar)
Autori
Franov-Živković, Grozdana ; Dubolnić Glavan, Martina ; Nimac, Dragan ; Ćaleta, Joško
Prevoditelji
Vunić, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatska kulturna udruga Pjevana baština ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Hrvatsko katoličko sveučilište
Grad
Zagreb
Godina
2019
Stranica
190
ISBN
978-953-7528-11-9
Ključne riječi
Vrgada, nematerijalna kulturna baština, glagoljaško pjevanje, kulturni krajolik, spomenici, običaji, stanovništvo
(Vrgada island, intangible cultural herritage, Glagolitic Chanting, cultural landscape, historical monuments, customes, population)
Sažetak
U monografiji su predstavljeni rezultati najnovijih muzikoloških, arheoloških i povijesnih istraživanja otoka Vrgada (mjesto i župa) kao okvir za studiju glagoljaške baštine, s posebnim naglaskom na glazbene karakteristike glagoljaškoga pučkog crkvenog pjevanja u Vrgadi. Monografija sadrži dva nosača zvuka (CD) sa 69 stavka glagoljaških pučkih napjeva iz Vrgade, te nosač slike i zvuka (DVD) s dokumentarnim filmovima o Vrgadi. Multimedij o Vrgadi (monografija, tonski i vizualni zapisi) svjedoči o sačuvanim običajima i tradicijskom pjevanju te čini velik doprinos u istraživanju i očuvanju ove vrijedne nematerijalne hrvatske baštine. Temeljem rezultata novih arheoloških terenskih istraživanja doneseni su podatci o materijalnoj kulturnoj baštini otoka prvenstveno arheološkim nalazištima i spomenicima na kopnu i u podmorju. Njihova brojnost i raznovrsnost upućuju na korištenje i naseljavanje otoka od prapovijesti (brončano, željezno doba) i mjene u otočnom kulturnom krajoliku. Na temelju brojnih povijesnih dokumenata arhivska istraživanja donose nove spoznaje o običajima, bratovštinama, položaju žena, stanovništvu te općenito glagoljskoj baštini na otoku od srednjovjekovnog perioda do početka 20. st. Monografija sadrži razultate interdisciplinarnih istraživanja otoka Vrgade kojim su prikazane geografske, povijesne, socijalne i kulturne prilike u kojima je nastala glagoljaška pjevana baština te način na koji se očuvala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Glazbena umjetnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-2152 - Kulturni krajolik – model valorizacije, zaštite, upravljanja i korištenja kulturne baštine (ProHeritage) (Kulenović, Igor, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Joško Ćaleta
(autor)
Martina Dubolnić Glavan
(autor)
Dragan Nimac
(autor)
Grozdana Franov-Živković
(autor)
Krešimir Vunić
(prevoditelj)