Pregled bibliografske jedinice broj: 1039351
Ostale posebne kategorije otpada – medicinski otpad- radioaktivni otpad: „podliježe posebnim propisima“
Ostale posebne kategorije otpada – medicinski otpad- radioaktivni otpad: „podliježe posebnim propisima“ // HUZRM ; 11. Stručni skup ; Gospodarenje otpadom (propisi, novosti, zaštita na radu, primjeri dobre prakse) / Pap, Zlatko (ur.).
Zagreb: HUZRM, 2019. str. 33-33 (pozvano predavanje, domaća recenzija, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1039351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ostale posebne kategorije otpada – medicinski otpad- radioaktivni otpad: „podliježe posebnim propisima“
(Other specific waste categories - medical waste- radioactive waste : undergoing specific regulations)
Autori
Prlić, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
HUZRM ; 11. Stručni skup ; Gospodarenje otpadom (propisi, novosti, zaštita na radu, primjeri dobre prakse)
/ Pap, Zlatko - Zagreb : HUZRM, 2019, 33-33
Skup
11. stručni skup: Gospodarenje otpadom (propisi, novosti, zaštita na radu, primjeri dobre prakse): (HUZRM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
gospodarenje otpadom, medicinski otpad, radioaktivni otpad, zaštita od zračenja
(waste management, medical waste, radioactive waste, radiation protection)
Sažetak
Otpad jezično definiramo kao neiskoristiv ostatak čega (nakon upotrebe, industrijske prerade i sl.), a opisno, na stranicama FZOEU, kao skup tvari kemijskog, biološkog ili „nuklearnog“ porijekla koji može biti inertan, neopasan i opasan otpad. Nakon tih početnih definicija klasifikacija otpada se provodi zapravo prema mjestu nastanka i/ili prema kategorijama koje su oblikovane zajedničkim uporabnim nazivnikom (npr. ambalažni otpad …) što je svrstano u grupu nazvanu Posebne kategorije otpada. Kako su neka područja djelovanja ipak multifunkcionalna klasifikacija podjele uvodi i grupu Ostale kategorije otpada u kojoj konačno nalazimo Medicinski otpad zajedno s nekoliko specifičnih vrsta industrijskog otpada. Dakako da klasifikacija ide dalje razvrstavajući medicinski otpad prema njegovim svojstvima ili obilježjima ali koji MORA nastati tijekom pružanja medicinskih usluga. Takav je otpad „opasan“ ako je patološki otpad, infektivni otpad, ako su to oštri predmeti, ako je to farmaceutski otpad (ali NE iz farmaceutske industrije), ako je to kemijski otpad iz medicinske uporabe, ako su to posude pod pritiskom i ako je to radioaktivni otpad koji, gle čuda, u toj klasifikaciji i regulatornim propisima i pravilima, podliježe posebnim propisima. I sada nastaje problem tumačenja tih posebnih propisa. Nastaje problem provedbe sakupljanja takvog „otpada“ opisanog posebnim propisima pogotovo zato što ti posebni propisi ne vode računa niti o kojem drugom agensu (koji bi mogao biti opasan ili neopasan) osim o radioaktivnosti koja je „zna se, opasna“ ili možda nije? Da li u medicinskoj djelatnosti u RH nastaje otpad nuklearnog porijekla kako to iskazuje FZOEU, da li nastaje farmaceutski otpad koji je radioaktivan, da li nastaje kemijski radioaktivni otpad? O tome će se povesti rasprava na predavanju kojem je ovaj mali esej uvodnik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Napomena
Rad je rezultat istraživačko/stručnih aktivnosti na Internom projektu Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada , Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničkog bolničkog centra Zagreb, voditelj: I.Prlić