Pregled bibliografske jedinice broj: 1038416
Sukladnost dječjih i roditeljskih procjena karakteristika spavanja adolescenata - rezultati pilot istraživanja
Sukladnost dječjih i roditeljskih procjena karakteristika spavanja adolescenata - rezultati pilot istraživanja // Knjiga sažetaka 2. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Odjela za psihologiju hrvatskog katoličkog sveučilišta "Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice" / Pačić Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina (ur.).
Zagreb, Hrvatska, 2019. str. 170-170 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1038416 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sukladnost dječjih i roditeljskih procjena karakteristika spavanja adolescenata - rezultati pilot istraživanja
(Consistency between parents' and children's assessment of adolescent's sleep patterns - results of a pilot study)
Autori
Bjelajac, Adrijana ; Klasić, Petra ; Šakić, Franka ; Delale, Eva Anđela ; Gojsalić, Karmen ; Macan, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 2. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Odjela za psihologiju hrvatskog katoličkog sveučilišta "Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice"
/ Pačić Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina - , 2019, 170-170
ISBN
978-953-8014-36-9
Skup
2. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju hrvatskog katoličkog sveučilišta "Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.12.2019. - 14.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
adolescenti, spavanje, zdravlje, roditeljske procjene
(adolescents. sleep, health, parents' ratings)
Sažetak
Roditeljska uključenost u spavanje adolescenata tradicionalno se ispitivala u kontekstu postupnog slabljenja roditeljske kontrole vremena odlaska na spavanje i povećanja uključenosti u buđenje adolescenata tijekom školskog tjedna. Novija istraživanja usmjeravaju se na ispitivanje sukladnosti između roditeljskih i dječjih uvida u karakteristike spavanja i dnevnog funkcioniranja adolescenata. Roditelji relativno dobro procjenjuju ima li njihovo adolescentno dijete uočljivih problema sa spavanjem, ali ne i onih manje vidljivih. Također su skloni idealizirati raspored, trajanje i opću kvalitetu spavanja svoje adolescentne djece. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati sukladnost dječjih i roditeljskih procjena različitih karakteristika spavanja adolescenata u Hrvatskoj. Prikupljeni su podaci na prigodnom uzorku od 21 para roditelja (37-52 godine ; 95% ž) i adolescenata (12-18 godina, 58% ž). Ispitivanje je provedeno individualno, metodom papir-olovka. Roditelji su ispunili upitnik koji je sadržavao opća pitanja o njima i obitelji te pitanja o školskom uspjehu, zdravlju i karakteristikama spavanja njihovog najmlađeg djeteta u dobi od 11-18 godina. Adolescenti su ogovorili na opća pitanja o sebi te također na pitanja o svojem školskom uspjehu, zdravlju i različitim karakteristikama spavanja. Rezultati ovog pilot istraživanja pokazali su visoko slaganje između roditelja i adolescenata u procjenama zdravstvenog stanja i školskog uspjeha te vremena odlaska na spavanje, vremena usnivanja i vremena buđenja u tjednu s jutarnjom nastavom. Očekivano, niže slaganje u procjenama rasporeda spavanja nađeno je vikendom. U tjednu s poslijepodnevnom nastavom roditelji i djeca slagali su se u procjenama vremena odlaska na spavanje i vremena usnivanja, ali ne i vremena buđenja adolescenata. Između roditelja i djece nije nađeno slaganje u procjenama opće subjektivne kvalitete spavanja, broja noćnih buđenja, glavnog razloga noćnih buđenja, procjene narušenog dnevnog funkcioniranja te procjene idealnog trajanja spavanja adolescenata. Procjene idealnog trajanja spavanja samih adolescenata kretale su se od 7 do 12h, a roditeljske između 6 i 10h. Za razliku od procjene roditelja, procjena najmanjeg potrebnog trajanja spavanja koju su dali adolescenti bila je u skladu s općom preporukom za taj razvojni period. Naši preliminarni rezultati upućuju na važnost roditeljske informiranosti o općim preporukama higijene spavanja i razvojno specifičnim potrebama i obrascima spavanja njihove adolescentne djece, kako bi im mogli biti kvalitetna podrška u razvoju zdravih navika spavanja i optimalnog dnevnog funkcioniranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Institut za antropologiju,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb