Pregled bibliografske jedinice broj: 103783
Kako informaciju transdisciplinarno pojmiti?
Kako informaciju transdisciplinarno pojmiti? // Scopus : časopis studenata filozofije Hrvatskih studija, V (2001), 16; str. 61-76 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 103783 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako informaciju transdisciplinarno pojmiti?
(Is a transdisciplinary understanding of information possible?)
Autori
Meštrović, Matko
Izvornik
Scopus : časopis studenata filozofije Hrvatskih studija (1330-9986) V
(2001), 16;
Str. 61-76
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
genetska; kulturna i egzosomatska informacija; predstavljanje; samorefleksivni um; samoreferencija; transpersonalno sebstvo
(genetic; cultural and exosomatic information; representation; self-reflexive mind; self-reference; transpersonal Self)
Sažetak
Recentni pokušaji da se sintetiziraju prinosi mnogih novih spoznaja, od prirodnih do humanističkih znanosti, rijetko postavljaju pitanje informacije, iako je to pojam temeljan za sva znanja. Ovaj članak pokušava odgovoriti na pitanje je li moguće informaciju transdisciplinarno razumjeti. Goonatilake smatra informaciju zajedničkim elementom koji u vremenu postoji kao različiti rodovski nizovi kompleksnosti i organizacijskih struktura i to u tri odnosna područja: kao genetska, kulturna i egzosomatska informacija. Mi ne možemo sami sebe isključiti iz svijeta da bismo bili sposobni uspoređivati njegov sadržaj s njegovim predstavljanjem (Varela). Evolucija ljudske svijesti proces je koji se odvija unutar univerzalnog i nefragmentiranog energetskog polja, kao njegov dio (Laughlin i Richardson). Samorefleksivni um ne povezuje samo cjelinu svijeta s pojedincem nego on i pojedinca povezuje sa cjelinom svijeta (Jantch). Odgovor dakle na postavljeno pitanje može biti samo implicitan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA