Pregled bibliografske jedinice broj: 1037017
Povezanost tjelesne aktivnosti i stanja uhranjenosti djece predškolske dobi.
Povezanost tjelesne aktivnosti i stanja uhranjenosti djece predškolske dobi. // Odgovor kineziologije na suvremeni način života / Babić, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2019. str. 494-500 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1037017 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost tjelesne aktivnosti i stanja
uhranjenosti djece predškolske dobi.
(Relationship between physical activity and
nutritional status of preschool children.)
Autori
Jakšić, Antonija ; Štefčić, Jasminka ; Einspiegel Bošnjak, Mirena ; Hraski, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Odgovor kineziologije na suvremeni način života
/ Babić, Vesna - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2019, 494-500
ISBN
978-953-7965-12-9
Skup
28. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 26.06.2019. - 29.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
predškolska dob ; stanje uhranjenosti ; tjelesna aktivnost
(preschool age ; nutritional status ; physical activity)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi povezanost tjelesne aktivnosti i stanja uhranjenosti djece predškolske dobi. Istraživanje je provedeno u predškolskoj odgojno-obrazovnoj ustanovi na području grada Zagreba u Dječjem vrtiću Potočnica. Istraživanje je provedeno na 57 djece predškolske dobi. Ispitana su djeca između 4 i 6 godina, prosječne starosti 5, 38 godina. Za potrebe ovoga istraživanja proveden je anketni upitnik za roditelje o tjelesnim aktivnostima djeteta predškolske dobi. Za potrebe utvrđivanja stanja uhranjenosti djece predškolske dobi izmjerene su antropometrijske karakteristike: tjelesna visina (TV), tjelesna masa (TM), kožni nabor leđa (KNL) i kožni nabor nadlaktice (KNN) pomoću kojih su izračunati postotak tjelesne masti (%TM) i indeks tjelesne mase (ITM). Prikupljeni podaci obrađeni su statističkim programom Statistica 13. Za sve varijable izračunati su osnovni deskriptivni parametri. Povezanost između stanja uhranjenosti i varijabli procjene tjelesne aktivnosti korištena je korelacijska analiza. Iz rezultata dobivenih ovim istraživanjem vidljiva je statistički značajna povezanost između vremena kojeg djeca provedu ispred kompjutera i njihove tjelesne težine. Odnosno, može se zaključiti da neovisno koliko se djeca bave tjelesnom aktivnošću, ukoliko provode više vremena ispred kompjutera, to je njihova tjelesna masa i indeks tjelesne mase veći. Stoga, bitno je uključivati djecu u sportske aktivnosti od najmanjih nogu kako bi se što više kretali i na taj način se pravilno razvijali. Od prvih godina života stječu se pozitivne navike koje ostaju za cijeli život, stoga je bitno poticati djecu na što zdraviji način života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija