Pregled bibliografske jedinice broj: 1036903
Terapijski vrt kao neurorehabilitacija
Terapijski vrt kao neurorehabilitacija // Knjiga sažetaka 1.: Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju / Ileš, Tatjana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 150-151 (radionica, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1036903 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terapijski vrt kao neurorehabilitacija
(Plants therapy as neurorehabilitation)
Autori
Parađiković, Nada ; Butković Soldo, Silva ; Soldo Koruga, Anamarija ; Tkalec Kojić, Monika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 1.: Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
/ Ileš, Tatjana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 150-151
ISBN
978-953-8181-19-1
Skup
1. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Radionica
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biljke ; terapija ; neurorehabilitacija
(plants ; therapy ; neurorehabilitation)
Sažetak
Terapija biljkama disciplina je koja koristi biljke i vrtlarenje kao profesionalni program u neurorehabilitaciji ljudi s posebnim potrebama (stanje poslije moždanog udara, rehabilitacija Parkinsonove bolesti, multiple skleroze i sličnih neuroloških oboljenja, rehabilitacija nakon traume mozga). Prva pojedinačna terapija biljkama u Hrvatskoj započela je 2003. godine na Klinici za neurologiju KBC-a Osijek. Pri analizi pokreta kod Parkinsonove bolesti (tremor i slabost, gubitak koordinacije) uočen je vidljiv i mjerljiv napredak kod izvođenja kretnji gornjeg ekstremiteta, što podrazumijeva amplitude pokreta ramenog zgloba, lakta i šake te GMS (grube motorne snage) istih segmenata i koordinaciju pokreta, a nakon terapije presađivanja biljaka iz kontejnera u lončić (drugi je stupanj presađivanje biljaka iz lončića u visoke gredice). Početni položaj može biti sjedeći (stolica ili kolica) ili stojeći gdje se valorizira posturalni položaj cijelog tijela. Pojedinac stječe mnoge nove sposobnosti učeći tehnike i metode hortikulture kao što su uzgoj biljaka, vrtlarenje i aranžiranje cvijeća. Poboljšavaju smetnje govora i komunikacijske vještine, uz razvijanje psihomotornih aktivnosti. Ciljane se aktivnosti mogu koristiti za poboljšanje mišićne koordinacije i za aktiviranje nekorištenih mišića kao, na primjer, što se presađivanje presadnica može koristiti za vježbanje stiska i opuštanja te savijanja palca i kažiprsta (opozicija). Stimulacija osjetilne percepcije (vid, sluh, dodir, okus i miris), igra važnu ulogu u postizanju pune učinkovitosti provođenja programa hortikulturne terapije. Biljke stimuliraju direktnu, specifičnu i pozitivnu reakciju za koju je ljudski osjetilni sustav specifično razvijen. Tečajevi profesionalnog osposobljavanja, zaštićene radionice mjesta su na kojima profesionalni terapeuti prakticiraju terapiju. Razvojem teorija i objašnjenja promatranja znanstveno će istraživanje postati integralni dio formiranja programa hortikulture kao terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek,
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek